Divadlo nad šálkem kávy se divákům zalíbilo

28. 2. 2020 · 2 minuty čtení · 19 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Hustopeče opět navštívily známé divadelní tváře. Tentokrát však divadlo MALÉhRY sestávající z hereček Báry Seidlové a Daniely a Nikoly Zbytovských nehostovalo na svých prknech kino, ale kinokavárna. Ještě aby ne – literárně-divadelní projekt, se kterým herečky přijely, se jmenoval příznačně: Čtení ke kafi.


Ke kafi herečky opravdu četly – a to z rukopisů Daniely Zbytovské, která se nebojí zaznamenat i cizí rozhovory v kavárnách. „Já píšu do šuplíku, holky mi to kradou, a teď je ten pomyslný šuplík v iPadu a ony mi tam lezou a rozhodují, jestli se s tím bude dát něco dělat, já bych s tím asi vždy nesouhlasila, ale nemám úplně odvahu,“ vysvětluje proces výběru textů herečka a zároveň spisovatelka Daniela Zbytovská.

Espresso měli všichni příchozí diváci v ceně vstupenky. Kavárnou se tedy linula vůně čerstvě pomleté kávy, stolky se zaplnily hrnky s oním zázračným nápojem a talířky s výbornými dezerty a představení mohlo začít.

„Je to úplně jiná forma setkávání se s diváky, za což jsme nesmírně vděční, protože jsme těm divákům, které milujeme, mnohem blíž,“ rozjímala herečka Bára Seidlová, rodačka z Mikulova. Všechny herečky lze vidět v brněnském divadle Bolka Polívky, kde společně účinkují v inscenacích Nebe?, Vepřo, knedlo, zelo a Biostory. „V Biostory se zabýváme tím, že i když jsme moc pro bio nebo úplně proti bio, obojí je takový fanatismus, celé představení probíhá na takovém kurzu, kde se setkají ženy, aby se nějak duchovně posunuly,“ přiblížila další z autorských her Nikola Zbytovská.

Pomyslné jeviště scénického čtení tvořily pouze tři bílá křesla, konferenční stolek a dataprojektor, kde byly promítány fotky a komixy brněnské výtvarnice Venduly Chalánkové, které povídání ze života dokonale dokreslovaly.

MALÉhRY je pravděpodobně jedno z nejméně početných divadel vůbec. „On se vždycky každý domnívá, že tři ženský – to je hrůza, že se hádají a vjíždí si do vlasů, ale ona je to naopak hrozná paráda, my máme pořád co probírat! A my jsme spolu už dvacet let, což už je docela dost, a za těch dvacet let jsme si ještě neřekly úplně všechno!“ popisuje fungování dívčího uspořádání Daniela Zbytovská.

Inscenaci zakončily herečky společným focením s obecenstvem, po kterém diváci odcházeli domů s o to víc rozjařenou náladou. -slam-

odebírejte přes RSS