Do Hustopečí se vrátilo žehnání vína

28. 12. 2023 · 1 minuta čtení · 10 fotografí · 1 video
Téma Víno
Aby všechno bylo tak, jak má být. Řekli si hustopečští vinaři a po dlouhých letech obnovili v Hustopečích starobylou tradici, která žije už jen na menších obcích v okolí. Na svátek sv. Jana, ve středu 27. prosince, nechali panem farářem požehnat mladým vínům.


Přípravu večera si vzal na starost Zahrádkářský svaz a Hustopečské vinařské bratrstvo a přestože hlavní motivací bylo především sejít se u dobrého vína, kapku duchovna mezi vánočními svátky uvítali jak oni, tak desítky přihlížejících návštěvníků. „My jsme dělávali do roku 2019 vždycky koncem listopadu ochutnávku mladých vín, ale už nějakou dobu jsem nosil v hlavě myšlenku povýšit tu akci na nějakou vyšší úroveň. A žehnání se vlastně nabízelo,“ vysvětlil předseda zahrádkářů Radovan Tomeš.     

V krásných prostorách historické Střelnice bylo možné ochutnat vzorky červených vín, mezi kterými dominovalo Svatovavřinecké a Frankovka. Ve sklepě zahrádkářů se degustovala vína bílá.

Vinaři si se sklenkou v ruce dokázali povídat do večerních hodin a shodli se, že v Hustopečích se podařilo zadělat na novou, obnovenou tradici. „Historicky víme, že se žehnání vína v Hustopečích dělalo běžně, a to právě na svátek sv. Jana. Požehnanému vínu se říkávalo slzy svatého Jana a mělo být léčivé. Neděláme si vůbec iluze, že bychom tu dnes měli zázračná vína, na druhou stranu víme, že víno má určité léčivé účinky, takže proč mu nepožehnat, potažmo celé úrodě,“ shrnul Pavel Košulič z Hustopečského vinařského bratrstva. -nov-

odebírejte přes RSS