Do knihovny pro knížku nově i online

4. 11. 2021 · 1 minuta čtení · 2 videa
Téma Z města
Historie přečtených knih, možnost rezervace, termíny vrácení, nové knižní tituly. Toto všechno mohou čtenáři Knihovny Hustopeče nově využívat i online z domu díky novému systému Tritius.Půjčit a přečíst si knížku z hustopečské knihovny bude zase o něco jednodušší. Čtenáři mají nově k dispozici moderní knihovní systém Tritius. „Je to vyšší stupeň od Clavia, který jsme využívali doteď. Tritius je samozřejmě modernější a uživatelsky jednodušší,“ neskrývá radost z nového systému knihovnice Jana Unverdorbenová.

Elektronický katalog v hodnotě 240 tisíc korun byl pořízen z grantu Ministerstva kultury se spoluúčastí města Hustopeče a čtenáři jistě nejvíce ocení možnost připojení online, a to z počítače i mobilního telefonu. „Pěkně jsou hned na titulní straně vidět novinky, které jsme zakoupili. Po přihlášení do uživatelské sekce se mohou čtenáři podívat, co všechno četl, může si nechat knížku rezervovat. A nově je tu i služba Odložit z poličky, což znamená, že i když máme knihu v knihovně k dispozici, tak ji čtenáři schováme a on si pro ni přijde, aby mu ji nikdo nevzal, aby ho někdo nepředběhl,“ vysvětluje knihovnice.

Všech 30 000 svazků je v katalogu roztříděno do kategorií, jako v knihovně a hledání je velmi intuitivní. Aby se čtenář do systému dostal a mohl knížku zapůjčit, musí být v knihovně registrovaný. Tato registrace probíhá pouze osobně v budově knihovny. „Je to z toho důvodu, že je nutné vyplnit a podepsat přihlášku, doložit občanský průkaz, seznámit se s knihovním řádem a podobně. Pak už si stačí zadat svůj PIN a do systému se lehce dostanete odkudkoliv,“ vysvětluje Unverdorbenová.

Tritius nabízí čtenářům i další služby, které má naše knihovna v plánu brzy vyzkoušet. „Chtěli bychom po novém roce vyzkoušet i půjčování elektronických knih, tak jsme s kolegyní velmi zvědavé, jaký o to bude zájem,“ těší se knihovnice. -nov-

odebírejte přes RSS