Do knihovny zavítala Marie Terezie!

22. 10. 2021 · 1 minuta čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Milovníci historie, a především obdivovatelé panovnice Marie Terezie zapláli radostí. Ve čtvrtek 21. října se v místní knihovně konala přednáška paní Dany Šimkové, která posluchače zavedla do 18. století a život císařovny představila poněkud neobvyklým způsobem.


V tom, kdo bude návštěvníkům přednášet, měli všichni hned jasno. V knihovně byla jen jedna osoba oděná do dobových šatů, a tou byla právě přednášející Šimková. Celou přednášku vedla v ich-formě. „Budu povídat o tom, jaké to je být samotnou Marií Terezií. Všichni ji pravděpodobně známe z dějepisu, víme, kdy se narodila, kdy umřela a že měla hodně dětí, ale já se zaměřuji spíš na to, jaké to opravdu je – být císařovnou, zajistit mír pro celou zemi, provdat a oženit svoje děti…“ odhaluje oblasti přenášky Dana Šimková.

Výklad paní Šimkové byl velmi obsáhlý a detailní, a to i přes to, že historie je pouze jejím koníčkem. „Veškeré informace čerpám především z knih a prohlídek zámků. Historii jsem kdysi dávno chtěla jít studovat, ale nakonec z toho sešlo a mám vystudovanou klasickou latinu a řečtinu. Dějepis mě ale baví hodně,“ vysvětluje přednášející.

Během přednášky proběhla spousta interakcí s posluchači. Ti byli „Marií Terezií“ několikrát zkoušeni a také zváni před publikum, aby si střihli roli některé z historických postav v obklopení panovnice. Přednáška o Marii Terezii však není tou jedinou, jakou má fanynka historie Šimková v rukávu. „Přednášek mám momentálně třináct, hlavně přednáším o Titanicu, tím se zabývám 23 let, to je moje nejdůležitější přednáška. Mám také přednášky o Napoleonovi, státních hymnách, koledách, Velikonocích, založení republiky, opeře a třeba i Harry Potterovi,“ jmenuje mimo jiné také lektorka a spisovatelka Dana Šimková.

Pokud jste přednášku nestihli, nezoufejte. Už 18. listopadu nás v knihovně čeká další – tentokrát cestovatelská, a to s názvem „Ve stopách Vikingů“. -slam-

odebírejte přes RSS