Do ulic města vyšli malí parkouristé

23. 3. 2022 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Sport
Začalo nám jaro a venkovní sluníčko vybízí k procházkám a dalším aktivitám. Z tělocvičny ZŠ Komenského se do ulic města přesunul i parkourový kroužek. 


„Parkour je disciplína, při které se člověk učí fyzicky i psychicky efektivně překonávat překážky. Je to městský sport, vznikl venku, proto se snažíme co nejvíce chodit ven, když to počasí dovolí. Ve skupince máme 18 dětí, ale máme kapacitu až 25 dětí. Scházíme se každé úterý od 16:30 do 18 hodin,“ představil netradiční sportovce lektor Michal Taláb, který se parkouru věnuje téměř 10 let. 

Hustopečská skupinka je součástí komunity Improve Yourself, která zajišťuje parkourové a další aktivity po celém Česku. „Jsme jeden z největších spolků pro zlepšování sportovních dovedností dětí,“ říká Taláb a dodává, že on sám trénuje kromě Hustopečí i v Židlochovicích, Břeclavi, Hodoníně a dalších městech.

Skákání, salta a přemety po veřejných prostranstvích často nebudí dojem, že jde o sport, na někoho dokonce může působit spíše jako vandalismus. Opak je však pravdou a v Hustopečích se s negativními reakcemi okolí skupinka nesetkává. „Když jdeme s dětmi, tak se to opravdu nestává, spíš se na nás kolemjdoucí usmívají a sledují, co se vlastně učíme. Když jsem ale někde sám, tak se občas nějaké nedorozumění objeví, ale vždycky si to vysvětlíme,“ usmívá se Taláb, jehož přemety a výskoky po hradbách u staré pošty budily respekt.

Že se jedná o profesionální sport dokazuje i zařazení parkuru do oficiálních disciplín České federace gymnastiky. „Dělají se soutěže v kategoriích style a speed run, kde jsem už měl nějaké svěřence. Obvyklejší jsou ale jamy, což jsou velká setkání, při kterých si parkouristé navzájem ukazují, co a jak se naučili, předáváme si zkušenosti, což v jiných závodních sportech moc nevidíte. Parkouristé, kteří se pak vypracují pracují jako kaskadéři, točí reklamy nebo právě dělají lektory dalším. Nejčastěji to ale máme jako volnočasový koníček,“ vysvětluje Taláb.

Na podobné soutěže musí hustopečští ještě chvíli trénovat, ale našlápnuto mají dobře. -nov-

 

odebírejte přes RSS