Dobrovolníci chtějí mít čisté Hustopeče. Akce Ukliďme Česko nezklamala

9. 4. 2019 · 2 minuty čtení · 4 fotografie · 1 video

Pokud už se vám někdy stalo, že vás na procházce při kochání se přírodou zarazil pohled na sáčky uvíznuté v křoví nebo obaly od všemožných potravin povalujících se na zemi, nejste sami. Jedná se o globální problém, který se Centrum volného času Pavučina u příležitosti celorepublikové akce Ukliďme Česko rozhodlo řešit. V neděli 7. dubna proto uspořádali čtvrtý ročník dobrovolného úklidu města Hustopeče. Všichni, kteří měli zájem o to přiložit ruku k dílu, se odpoledne sešli na Dukelském náměstí.


Prvotním úkolem bylo rozdělit téměř třicetičlennou skupinu dobrovolníků do několika menších týmů, kdy se každý vydal svou vlastní cestou. Trasy, do kterých koordinátoři akce dobrovolníky poslali, většinou kopírovaly dálnici D2, kde se nachází značná část turistických stezek.

Do úklidu se nezapojily jen rodiny s dětmi, ale také jednotlivci a páry, někteří s sebou na lov odpadků vzali i své čtyřnohé mazlíčky. Někteří se vydali za bývalé zemědělské družstvo, jiní zase Na Větrnou. K dobrovolníkům se přidala i hustopečská farnost. Farníci s děkanem Janem Nekudou vyrazili udělat pořádek na ulici Habánské a cyklostezce ve směru na Šakvice. Ruku k dílu plánují přiložit také školy.

Protože CVČ Pavučina neorganizovala tuto akci poprvé, zajímalo nás, jaké nejzajímavější nálezy v minulých letech byly. „Vím, že se našlo umyvadlo a někdo vytahoval už i pračku z příkopu,“ sděluje Ingrid Florusová, jedna z organizátorů.

V neděli se sešla necelá třicítka dobrovolníků ochotna uklízet, což je velmi pěkné číslo. Najdou se však i tací, kteří mají vůči této akci averzi a neztotožňují se s ideou uklízet nepořádek, který oni sami neudělali. To je také hlavní důvod, proč se těchto typů akcí neúčastní více lidí. „Často od jiných slýchám názor, že tohle je práce městské služby. Já si ale myslím, že naše služby města fungují dobře, snaží se a město je pěkně čisté. Naopak bych chtěla říct, že touto akcí jim možná přidáváme více práce, než kdyby odpadky uklidili sami,“ přemýšlí Florusová.

Je známo, že po náročné práci je třeba se náležitě odměnit, na což Pavučina samozřejmě myslela. Celou akci ukončili posezením u táboráku, kde si opekli špekáčky a vzájemně si sdělili své dojmy a emoce ze sbírání. -slam-

odebírejte přes RSS