Dokončení nové hráze rybníka je odloženo

2. 11. 2022 · 2 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Z města

Dokončení nové hráze na předním hustopečském rybníku se odkládá. Rekonstrukce, která začala v říjnu loňského roku a měla být hotová do konce letošního listopadu, se o měsíc posouvá. 


Důvodem je neodpovídající počáteční stav díla, které Povodí Moravy, vlastník nádrže, zdědilo v roce 2011 po zaniklé Státní vodohospodářské správě. „Jako u mnoha dalších děl, která vznikala v padesátých letech minulého století, nám chyběla kompletní dokumentace. Při projektování rekonstrukce jsme proto vycházeli z neúplných materiálů, což samozřejmě vedlo k tomu, že některé procesy bylo potřeba udělat jinak, než jak bylo navrženo v projektu,“ vysvětlil zdržení tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Aktuálně probíhá na staveništi betonování výpustného zařízení a bezpečnostního přelivu, který je těsně před dokončením. Odvezeny již byly veškeré vytěžené sedimenty ze dna nádrže, kterých se do okolních polí vyvezlo přes 2400 kubíků. Hloubka těžby přímo u hráze dosahuje 160 centimetrů. „Souběžně probíhá hutnění zeminy na hrázi a v uplynulých dnech jsme prováděli i sečení celé plochy nádrže, protože se tu rozrostla bujná vegetace s invazivními druhy,“ doplňuje Chmelař.

Náklady na dokončení se vyšplhaly na 15,8 milionu korun, z čehož 15 milionů pokryje dotace z Ministerstva zemědělství. Poslední neznámou tak v celém díle stále zůstává, zda se do rybníka vrátí voda. „Nádrž podobných rozměrů nejde naplnit jinak, než přirozenou cestou, což znamená na základě srážek a přítoků. Bavíme se o nádrži, která má přes 100 000 metrů krychlových a dobře si pamatuji, že ještě před rokem se klesající hladina vody dávala za vinu narušené hrázi. Dnes se ukazuje, že voda mizela díky zhoršujícím se klimatickým podmínkám a tento stav stále trvá. Může se ale poměrně rychle změnit na jaře, takže je možné, že se voda začne vracet. Jestli se ptáte, zda mělo smysl opravovat hráz rybníka, tak určitě ano, protože je nezodpovědné udržovat hladinu vody v havarijní nádrži,“ uzavřel Chmelař. -nov-

odebírejte přes RSS