Drobné památky mapují stoletou historii naší země

22. 8. 2018 · 1 minuta čtení · 17 fotografí · 1 video

Městská knihovna Hustopeče hostí výstavu připravenou k 100. výročí vzniku Československa. Za nápadem a výběrem vystavených exponátů stojí Jaroslav Cabal, nadšený sběratel a člen Klubu historie a vlastivědy Hustopečska. Výstava drobnými památkami navozuje atmosféru doby, která vládla v čase jejich vzniku. „Použil jsem materiály, které už léta schraňuji já nebo moji přátelé, a také jsem třikrát navštívil Mikulovský státní archív, kde jsem našel spoustu dalších věcí,“ uvedl Jaroslav Cabal.


V učebně knihovny naleznete staré tiskopisy, pohlednice, poštovní známky, fotografie, obrazy, mapy, plakáty, bankovky, dokument o roce 1989 a mnoho dalšího. Cabal spolu s Růženou Kynclovou vypracovali brožuru Stručný průvodce našeho státu, která mapuje české dějinné milníky – roky 1918, 1938, 1948, 1968 a 1989. Návštěvníci si ji mohou odnést a prostudovat v klidu domova.
Výstava vznikla za podpory města Hustopeče a byla slavnostně otevřena 21. srpna, v den smutného padesátého výročí vpádu sovětských vojsk do České republiky. „Hlavní podíl na spolupráci z naší strany má místostarosta Bořivoj Švásta, který si vzal za úkol veškeré formální záležitosti. Také bych ráda poděkovala městské knihovně a našim knihovnicím. Věřím, že si sem občané Hustopečska najdou cestu, že se podívají na všechny ty krásné materiály, které připomínají naši zemi před 100 lety,“ podotkla starostka Hana Potměšilová.
Výstavu můžete navštívit v provozní době knihovny. K vidění bude do 14. září.

-ves-

 

odebírejte přes RSS