Druhá adventní neděle patřila folku a gospelu

8. 12. 2021 · 1 minuta čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Advent v Hustopečích patří hudbě a o druhé adventní neděli jsme mohli zažít hned dva vánočně laděné koncerty. 


Ve dvě hodiny odpoledne zavítala do evangelického kostela kapela Roháči z Lokte. Folková legenda vznikla v roce 1975, v devadesátých letech vyhrála Zlatou portu, natočila desítku alb a dodnes má početnou základnu věrných fanoušků. 

Jakmile dozněly zvuky kytar, začaly se Hustopečemi ozývat mohutné vokální skladby v podání energického tělesa Brno Gospel Choir pod vedením Zuzany Petlanové. „Já miluji hudbu a když jsem se v roce 2002 zúčastnila jednoho gospelového workshopu, tak to ve mě tak zůstalo, že jsem založila tento náš soubor. Už nám poběží dvacátý rok existence,“ usmívá se sympatická dirigentka.

Třicítka zpěváků v Hustopečích nezpívala poprvé a naše město jim dokonce nesmazatelně zůstalo v paměti. „Zpívali jsme tu v roce 2014 a 2016 a stále je v tomto kostele stejná zima, živě se nám to všechno vrací ty vzpomínky,“ směje se Petlanová. 

Zahřát se tak vystupující i posluchači museli zpěvem a tancem. Obojího byl dostatek. „My do toho zpěvu dáváme všechno, vydáváme ze sebe všechny emoce, naplno celým člověkem. A posluchači to vnímají, přijímají a evidentně se jim to líbí,“

Gospel je hudební styl vycházející z duchovní hudby amerických černochů a v současnosti se začínají skládat i v Evropě. Některé od dánských či švédských autorů zazněly i v Hustopečích. „Gospel má spousta lidí mylně spojený s adventní dobou a Vánocemi, ale tak t vůbec není a i my vlastně zpíváme v průběhu celého roku.“ -nov-

odebírejte přes RSS