Dvě krajiny srdce Jiřího Havlíčka

3. 2. 2017 · 1 minuta čtení · 5 fotografí
Téma Kultura

Malíř Jiří Havlíček je bytostný krajinář, jehož největší inspirací je kouzlo krajiny pod Pálavou a malebnost Vysočiny. Ve čtvrtek 2. února se konala v městském muzeu a galerii vernisáž jeho obrazů a keramiky. Jiří Havlíček vystavoval v Hustopečích naposledy před pěti lety. Malíř žije 33 let ve Strachotíně a svou tvorbu silně semkl se zdejší krajinou. Druhou krajinou jeho srdce je příroda na Vysočině, kam rád jezdí. 

Vystavované olejové malby jsou velmi veselé, plné teplých barev odkazujících na odstíny listů na podzim. Tuto barevnost nalezl malíř v našem prosluněném kraji. „Postupně jsem se k této barevnosti dopracoval. Moje dřívější obrazy byly smutnější, odpovídaly náladám míst, ze kterých pocházím. Jeseníky jsou zádumčivé místo,“ vysvětlil Jiří Havlíček. 

Součástí výstavy jsou různé keramické plastiky. Některé jsou inspirované bývalými lužními lesy a duby, které v nich rostly. K vidění jsou i keramické postavičky šašků, které odkazují k lidovým pověstem, nebo renesanční divadelní postavy. „Od našich tradičních šašků to byl jen krok k italské komedii dell´arte a jejím postavičkám,“ dodal s úsměvem Havlíček.  

Výstava potrvá do neděle 26. února. 

 -ves-

odebírejte přes RSS