Ekumenická bohoslužba poprvé s novým pastorem

24. 1. 2024 · 2 minuty čtení · 9 fotografí · 1 video

Každý rok v lednu se schází zástupci tří hustopečských církví k ekumenické bohoslužbě, letošní rok nebyl výjimkou – na společné setkání jsme vyrazili do modlitebny Apoštolské církve.


Týden modliteb za jednotu křesťanů je již po léta v Hustopečích spojený s ekumenickou bohoslužbou místní Římskokatolické církve, Českobratrské církve evangelické a Apoštolské církve. V neděli 21. ledna se jejich představitelé setkali v modlitebně apoštolů. Svou premiéru v ní zažil nový pastor Apoštolské církve Jan Gavlík, který střídá na postu Karla Káňu. „Jsem ve funkci dvacátý první den a moc rád bych pokračoval v tom, jakým způsobem pan ing. Káňa tento sbor vedl, jsem nadšený z toho, co s naším sborem za poslední čtyři roky udělal,“ ocenil svého předchůdce Jan Gavlík.

Nedělní ekumenickou bohoslužbu označil jako velmi příjemnou a přínosnou. Nezapomněl také vyzdvihnout spolupráci se svými církevními protějšky. „Oceňuji přípravu, kterou jsme s bratry Janem i Jiřím absolvovali. Domluvili jsme se na jednom setkání, rozdělili jsme si úkoly a vyměnili pár e-mailů. Myslím, že komunikace mezi námi byla velmi příjemná, takže si dovedu představit i další spolupráci,“ říká nový pastor.

Ač jsou církve působící v Hustopečích v něčem odlišné, spousta je toho také spojuje. „Zaujala mne taková myšlenka, že máme ve své vlastní církví poznávat svou vlastní víru a zároveň se máme učit poznávat víru těch ostatních křesťanů, kteří jsou z jiných církví. A na tom, co můžeme dělat společně, tak na tom máme pracovat,“ zamýšlí se hustopečský děkan Jan Nekuda.

Jiří Gruber z Českobratrské církve evangelické ohodnotil setkání velmi kladně. Zmínil, že letošní průběh byl nejbližší apoštolské tradici, a to právě kvůli místě konání. V příštím roce se bude ekumenická bohoslužba konat v kostele evangelickém. „Tento typ ekumenické bohoslužby se koná již několik let a jedná se o mezinárodní projekt, takže se dá říct, že v tomto týdnu se tato bohoslužba koná po celém světě,“ říká kazatel Gruber. Letos bylo vybráno téma milosrdného Samařana. Místo klasického kázání byli návštěvníci mše seznámeni se třemi pohledy jednotlivých postav v podání tří kazatelů. „Chtěli jsme ukázat, jak hodně záleží na tom, v jaké roli člověk vystupuje a uvažuje a myslím, že to mohlo být velmi plastické,“ dodává Gruber.

Po ekumenické bohoslužbě čeká na církve ještě několik společných akcích – zmiňme například Noc kostelů či potravinovou sbírku pod věží. -otah-

Na bohoslužbě také proběhla zmínka o humanitární sbírce pro Ukrajinu, mimo trvanlivých potravin, léků od bolesti či hygienických potřeb je nejvíce za potřebí pomocná ruka. Máte-li prostor pro pomoc, tak se prosím obraťte na paní Ivanu Gavlíkovou (734 369 219).

odebírejte přes RSS