Expedice Krajem André letos voněla po dešti

27. 6. 2022 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Sport

Nemálo skalních fanoušků cyklistického putování devíti obcemi Hustopečska si v sobotu 25. června při pohledu na černé nebe přibalilo do batohů pláštěnky. Meteoradary hlásily silné deště. Ty však nakonec nepřišly, což se každém z devíti zastávek řádně oslavovalo.


Poslední červnová sobota se probudila do zamračeného a deštěm vonícího rána. To však neodradilo stovky cyklistů, aby vyrazili na oblíbenou expedici Krajem André, tedy projížďku devíti obcemi Hustopečska, ke kterým neodmyslitelně patří pěstování typické odrůdy. „Trasa má celkem 40 kilometrů, což je poměrně hodně. Je to proto pojaté jako celodenní výlet, který v každé ze zapojených obcí nabízí takové zastavení s nějakým programem. Otevřené jsou turistické cíle, muzea, rozhledny, vinaři otevírají sklepy, nabízejí gastronomické speciality a spoustu dalšího,“ představuje akci za Mikroregion Hustopečsko Radka Raflová.

Mezi ty nejoblíbenější cíle patří vyhlídka v sousedních Starovičkách, rozhledna ve Velkých Pavlovicích nebo muzeum v Kobylí, kde pokaždé potkáte zdejší tetičky oděné do krojů, které vám v historické kuchyni pečou kobylské speciality. „Počítali jsme, že bez vynechaného covidového roku je to letos 16. ročník. Za tu dobu se ani jednou nezměnila ani trasa, ani program. Je to hodně dáno tím, že odrůda André vznikla a pěstuje se ve Velkých Pavlovicích a těch nejbližších obcích, takže proto je to takto pojaté. Ten název není bez významu,“ usmívá se Raflová.

Zatímco před dvěma lety se expedice kvůli Covidu nekonala vůbec, v loňském roce byla silně poznamenána řáděním tornáda v nedalekých obcích. Cyklisté během putování přispívali do připravených pokladniček. Letos už se program vrátil do zajetých kolejí. Chybělo jí je jedno z ikonických doprovodných vozidel. „Vůz druhé pomoci zajišťovali starší pánové, kteří už to ze zdravotních důvodů letos nezvládli, což nás moc mrzí, protože to bylo vítané a veselé zpestření po trase. Nicméně se vůbec nebráníme, pokud by nám někdo chtěl pomoci tuto tradici zachovat do dalších let, budeme rádi, určitě se ozvěte,“ vyzvala Raflová. -nov-

odebírejte přes RSS