Farníci pozvali děti celého světa na karneval

26. 2. 2019 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Kultura

 Farníci pozvali na svůj karneval děti celého světa Po loňské přestávce hustopečští farníci letos opět uspořádali dětský karneval. Poslední únorové nedělní odpoledne suterén kostela svatého Václava ožil rejem masek. Jak už si návštěvníci uplynulých ročníků zvykli, farní karneval má přesah a neodehrává se jen v hlavním sále. 


„Letošní téma karnevalu je Děti celého světa.  Děti obcházejí stanoviště, kde jsou jednotlivé světadíly a tam poznávají, jak lidé žijí, jaké mají zvyky, co jedí. Mohou se seznámit s tím, že jsou na celém světě lidé různé barvy pleti, různých zájmů, zvyků, a že přesto všichni tvoříme jednu rodinu lidstva. Máme spolu umět vycházet a přijímat se. Je to taková nenápadná škola pro děti,“ prozradil děkan Jan Nekuda.
 Mnohé prostory kostela proto na pár hodin pozměnily svůj účel. Klubovna, která běžně slouží skautským schůzkám, se proměnila v Ameriku. Co mají děti dělat ve skákacím hradu představujícím Disneyland, jim nikdo vysvětlovat nemusel. Hned vedle kovbojové stříleli do plechovek a s indiánky zdobily týpí. Mexičanům děti pomáhaly sehnat suroviny na typickou omáčku guacamole nebo náplň do tortill a odnesly si i recept. Sakristie, kde se běžně připravuje kněz a ministranti před bohoslužbou, se stala Asií. I tady se jeden z úkolů týkal jídla, soutěžící pomocí jídelních hůlek krmili postavičky, tuší psali písmena čínské abecedy a zkoušeli si oblékání tradičního indického oděvu, sárí nebo turbanu.  V Austrálii děti hledaly v moři mušle s perlami, bumerangem lovily králíka a zkoušely svou stabilitu na surfařském prkně. V Africe bubnovaly a vyráběly masky. „Na tomto stanovišti se učí, jak se šetří s vodou, protože v Africe je málo vody a voda je potřebná na vaření,“ přiblížil jeden z úkolů dobrovolník Vojta Dvořák, který se na chvíli proměnil v Afričana.  
Chrámová loď sloužila i během karnevalu modlitbám. Zněly ale tentokrát v jazycích, typických pro jednotlivé kontinenty, děti u nich zapalovaly svíčky.  
I zábava v hlavním sále se dotýkala cizích zemí. Spidermanové, berušky ani kovbojové si ale možná ani nevšimli, že je skupina tanečnic učí původem polskou mazurku nebo španělskou macarenu. Jak zaznělo mnohokrát během odpoledne v písničce Děti v Africe, která byla motem karnevalu, radost z tance a společenství je univerzální.
Děti na celém světě také milují dárky. Z karnevalu přes sto dětí odnášelo zasloužené odměny za splnění úkolů a výhry z tomboly. Organizátory na oplátku obdarovaly svými nefalšovanými úsměvy a rozzářenýma očima. „Karneval připravují desítky lidí z farnosti, na  podiu tančí, moderují i zpívají mládežníci, stejně jako na jednotlivých stanovištích. Občerstvení napekly maminky, tatínkové pomáhali s výzdobou, babičky v šatně. Mnoho ochotných rukou se pomáhalo s obsluhou na baru. A desítky farníků přispěly do tomboly. Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se svou ochotou do této akce zapojili,“ uzavřel spokojený děkan.

-kam-

odebírejte přes RSS