Folklór jižní Moravy ukázala v Zuberci Hustopečská chasa

5. 8. 2014 · 2 minuty čtení · 11 fotografí
„Uchovejme tradice“ – tak se jmenuje projekt, kterým pokračuje přeshraniční spolupráce mezi Hustopečemi a Habovkou. Prezentovat tradice i pokrmy jižní Moravy vyrazila Hustopečská chasa na slovenskou stranu o prvním srpnovém víkendu. Představila se na 39. ročníku Podroháčských folklórních slavností v Zuberci-Brestové.
„Tento náš společný projekt má ambici a cíl zachovat a rozvíjet tradice. Naše ukázat na Oravě a oravské zase u nás. Jedná se o tradice zaměřené na folklór i na gastronomii,“ představil projekt místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.
Hustopečská chasa však nereprezentovala jen město jako takové, ale celou jižní Moravu. Na folklórním festivalu byla dokonce jediným zástupcem České republiky. Podroháčských slavností se účastnila už podruhé.
„Tancovali jsme dvě pásma. Jedno v pátek, jedno v sobotu. Zároveň jsme v sobotu v Muzeu Oravské Dědiny reprezentovali společně s realizačním týmem projektu Hustopeče a Hustopečsko a jeho lokální produkty. Naší doprovodnou muzikou byla opět Cimbálová muzika Eliška z Velkých Němčic,“ přiblížil účinkování Hustopečské chasy na Slovensku její člen Pavel Košulič.
„Myslím si, že Hustopečská chasa je oživením festivalu. Jsem strašně rád, že jsme se poznali a Hustopečští se svým autentickým projevem jsou zde vždy vítáni. Pro náš region je to velký přínos,“ pochvaloval si starosta obce Habovka Ján Taraj.
Hustopečská chasa vystoupila na mezinárodním festivalu po boku souborů ze Slovenska, Izraele, Ruska, Mexika nebo Gruzie. Kromě tančení se účastnila i slavnostního průvodu ze skanzenu Oravské dědiny k amfiteátru v Zuberci, v neděli potom jízdy vozy z Habovky do skanzenu nebo slavnostní mše svaté.
Hustopečská chasa na Slovensko vyrazí ještě koncem měsíce. Tentokrát její nejmenší členové. Dětský soubor Krajcárek se zúčastní slavnosti Dožínek. Na oplátku potom přijede soubor Bučník z Habovky na Hustopečské hody.
„Už nacvičují nové věci. Náš soubor už se na Hustopeče moc těší, obzvlášť na vaši pohostinnost,“ vzkázal Taraj.
„Věřím, že v tomto rozjetém projektu budeme pokračovat i v roce 2015,“ vyjádřil své přání na závěr Sadílek.
Součástí realizace projektu Uchovejme tradice bude také vznik knihy o lidových krojích. Obsahovat bude informace a fotodokumentaci toho,  jak vzniká lidový kroj a jakým způsobem a při jakých příležitostech se nosí. Tato publikace bude po jejím dokončení  k dispozici na internetových stránkách Města Hustopeče.
Sledujte i reportáž v Hustopečském magazínu č. 270, vychází v pátek 8.8.2014. 
(Text: Jana Rozková, Foto: Silvie Vymyslická, projektová manažerka) 

Mikroprojekt „Uchovejme tradice“ č. CZ/FMP.16/0395  je spolufinancován  Evropskou unií z prostředků fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.




 FOND MIKROPROJEKTŮ



[caption id="attachment_13880" align="alignnone" width="700"] Hustopečská chasa.[/caption]
[caption id="attachment_13881" align="alignnone" width="700"] Slavnostní průvod.[/caption]

[caption id="attachment_13883" align="alignnone" width="700"] Hustopečská chasa ve slavnostním průvodu.[/caption]



[caption id="attachment_13887" align="alignnone" width="700"] Místostarosta Hustopečí Libor Sadílek a starosta Habovky Ján Taraj.[/caption]
odebírejte přes RSS