Galadegustace nabídla královská vína Francie a zahájila přípravy na Duel vín

24. 6. 2021 · 2 minuty čtení · 12 fotografí · 1 video
Téma Víno

Málokomu se podaří ochutnat v jeden čas na jednom místě všech devět Chambertinů - vzácná "královská" vína z devíti vinic v nejsevernějších Grand Cru polohách v Burgundsku. Od středy 23. června k těm několika vyvoleným patří i účastníci odborného semináře k přehlídce Duel vín.


Nejlepší světová vína na jednom místě. Tak zní podtitul prestižního Duelu vín, který každoročně třetí listopadovou sobotu hostí město Hustopeče a návštěvníci mohou srovnávat chuť i kvalitu nejlepších vín českých a zahraničních. V loňském roce se uskutečnit nemohl, ale galadegustaci pro odbornou veřejnost se podařilo uspořádat ve středu 23. června. 

„Největší význam toho všeho spočívá v tom, že skupině kolem pana Miroslava Hrabal se daří dovážet do Česka vína, která se sem běžně nedostanou. Pro vinaře je to ohromná příležitost přechutnat si takový set vín, který není dostupný ani v zahraničí. Mají tak možnost srovnání a třeba i vzoru, jakou cestou enologicky jít,“ pochvaluje si Martin Chlad ze Svazu vinařů ČR, který akci podporuje.

Mezi necelou padesátkou pozvaných účastníků nechyběli vinaři a degustátoři z Hustopečí a okolí, pro které byla připravena vzácná skladba vzorků. „Každý rok pro odborníky připravujeme vzorky určitého zaměření. Při poslední galadegustaci to bylo pět Grand Cru Montrachet, tentokrát jsme kromě jiného vybrali devět velkých vín Francie - devět Grand Cru Chambertinů, což jsou unikátní vína, která miloval i sám Napoleon,“ neskrývá nadšení hlavní organizátor a zakladatel Duelu vín Miroslav Hrabal.

Obdobné perly by mohli pochutnat i zájemci z řad veřejnosti na listopadovém Duelu, s jehož uskutečněním pořadatelé počítají. „Předpokládáme, že se to podaří, těšíme se ,ale uvidíme, jaká bude situace. Ale připravujeme vše tak, jako by se to podařit mělo,“ usmívá se Hrabal.

Každému Duelu však předchází dlouhé zahraniční výpravy, ze kterých se jednotlivé láhve dováží. Ani v letošním roce tomu nebude jinak, přestože některá vína se podařilo zachovat z loňského roku. „Nějaké zásoby z loňska máme, ale byl by tam určitý deficit v rozmanitosti, což nechceme, proto v srpnu a září chceme vyjet do Francie, Lucemburska, Švýcarska, Německa. Uvidíme, jaká bude situace v Evropě,“ doufá v úspěch výjezdů Hrabal. -nov-

odebírejte přes RSS