Galerii zdobí velkoformátové fotografie a dřevořezby z Nikolčic

4. 3. 2024 · 1 minuta čtení · 8 fotografí · 1 video
Téma Kultura

První březnový víkend, netradičně v sobotu ožila galerie domu u  synků vernisáží výstavy velkoformátových fotografií a dřevořezeb. Z nedalekých Nikolčic je přivezli ukázat Jiří Žák a Vlastimil Vozdecký.   


Ke dřevu přičichl Vozdecký coby student na stáži v Německu, odkud si přivezl první dlátka. Vášeň pro vyřezávání v sobě však objevil až o několik desítek let později. „Ještě na kolejích a potom na vojně jsem něco malinko vyřezal, ale opravdu malinko. Teprve teď v důchodu, hlavně v zimě, když je čas a venku není moc práce, tak jsem se do toho pustil. Vyřezávám hlavně věci právě kolem zemědělství a hospodářství, protože sám mám vinice, chovám včely, můj otec byl kovář, takže i řemesla často ztvárňuji,“ představil se Vozdecký a pokorně přiznal, že je to teprve jeho druhá výstava. Stejně tak pro jeho vzdáleného příbuzného Jiřího Žáka, který se ke svému koníčku, fotografování dostal podobnou životní oklikou.

Původní profesí opravář železničních lokomotiv začal fotit na rodinných dovolených. Dnes se věnuje hlavně krajinám a folklorním akcím. „Nejsem profesionál, ale focení mě hodně baví, obzvlášť od doby, kdy jsem přešel z klasického fotoaparátu na digitální. První fotku jsem udělal v patnácti letech, pak jsem moc rád fotil na dovolených a zajímavých místech. Dnes se zaměřuji na krajinky, dění v naší obci a hlavně folklor, to je vděčné a krásné téma, které obzvláště vynikne právě na těchto velkoformátových obrazech,“ usmíval se Žák.

Oba autoři jsou amatéři, což nijak neubírá na kouzlu vystavovaných děl. Podívat se na ně můžete do 24. března.

odebírejte přes RSS