Gymnázium přivítalo sedm studentů ze zahraničí

23. 2. 2018 · 2 minuty čtení · 1 video

Gymnázium T. G. Masaryka pokračuje v projektu Edison, který organizuje mezinárodní nezisková studentská organizace AIESEC. Od 19. do 23. února působilo na škole sedm vysokoškolských studentů ze zahraničí. „Přednáší nám o tom, jaká je jejich země, tradice, jídlo, tance a podobně,“ vysvětlil student druhého ročníku Jiří Kaňa. „Poznáváme odlišné kultury,“ doplnil ho spolužák Ondřej List.
Hlavním cílem projektu je komunikace v cizím jazyce. Zahraniční studenti tentokrát přijeli z Indonésie, Ruska, Běloruska, Thajska, Turecka, Brazílie a Číny. Během pobytu v Hustopečích využívají pohostinnosti rodin žáků gymnázia, bydlí a stravují se u nich. „Organizace je náročná, pomoc studentů a jejich rodin se osvědčila, proto máme Edison na škole už potřetí. Projekt je hodně o komunikaci a letos k nám přijeli rusky mluvící stážisté, proto je využíváme i v hodinách ruského jazyka,“ uvedla koordinátorka projektu Jarmila Čeperová.


Odpolední program pro stážisty organizují žáci, ukazují jim místní zajímavosti, například městské muzeum a galerii, stálou vinařskou expozici apod. „Také jsme je vzali do knihovny, kde se dozvěděli informace o českých tradicích a hodech,“ uvedl List.
Stážisté stráví v České republice celkem sedm týdnů, první týden v Brně a pak je čeká vždy týden na jiné střední škole. Proč se do takového projektu zapojili? „Byl to samotný cíl projektu, což je prolomení kulturních bariér. Málokdo ví něco o Bělorusku a většina lidí si myslí, že je součástí Ruska. Proto chci šířit povědomí o běloruské kultuře,“ vysvětlila stážistka z Běloruska. Podobný cíl měl i stážista z Indonésie, který chtěl poukázat na to, že Indonésie není jenom Bali, ale mnoho dalších krásných míst. Kromě českého jídla a piva si studenti pochvalovali pohostinnost: „Lidé jsou velmi příjemní a česká kultura mi přijde velmi zajímavá,“ řekl stážista z Turecka.
Gymnázium T. G. Masaryka hodlá v úspěšném projektu pokračovat, protože kromě vzájemného obohacení nabízí možnost navazování přátelství. „Před dvěma lety jedna studentka ubytovala dívku z Gruzie a ta ji pak pozvala k sobě domů. Často jsme v kontaktu například se stážisty z Kyrgyzstánu a Austrálie. V tom vidím velký přínos, že přátelství dále pokračuje,“ řekla Čeperová.

-ves-

 

odebírejte přes RSS