Hlavní mužská kategorie přinesla světové výkony

8. 2. 2020 · 3 minuty čtení · 10 fotografí
Téma Sport

Patnáctka skokanů hlavní mužské kategorie se postavila na start krátce po sedmé hodině a základní výšku si nechala nastavit na 210 cm. Bohužel hned na úvod se při druhém pokusu zranil český zástupce Martin Heindl a po ošetření opustil halu.

V daších výškách se hustopečkému publiku představili staří známí Sylwester Bednarek z Polska, Edgar Rivera z Mexika, Tom Gale z Velké Británie, loni stříbrný Chris Baker z Velké Británie nebo loni bronzový Rivera Luis Joel Castro z Portorika. 

Už na 215 cm vypadl letošní nováček Chris Moleya z Jihoafrické republiky. Zbytek startovní listiny včetně jediného českého zástupce Marka Bahníka pokračoval na 220 cm a úspěšně ji překonal. 

Marek Bahník si dalším skokem na 224 cm vylepšil osobní rekord a hala šílela. Naopak osudnou se tato výška stala Chrisu Bakerovi, Donaldu Thomasovi a mexickému showmanovi Castro Riverovi, kteří tak soutěž opustili.

Zlomovou výškou letošního ročníku se pro závodníky stalo 227 cm, kterou nepřekonali Marek Bahník, Slovák Matůš Bubeník, Číňan Zhang ani světová jednička Maksim Nedasekau.

Finálová šestka se dostala na 230 cm, které v loňském roce stačily na zlato pro Číňana Wanga. Letos se to po strhujících pokusech podařilo miláčkovi hustopečských diváků Sylwesteru Bednarekovi, Jamalu Wilsonovi z Baham a Tomu Galeovi z Velké Británie.

Závodníci rozpoutali v hale hotové peklo a když se na 233 cm pokoušel Tom Gale o kvalifikaci na Olympijské hry do Tokia, nebylo slyšet vlastního slova. Právě na této výšce Galea opustili stříbrný Bednarek a bronzový Wilson a on bojoval o vše. A vyhrál! Třetím pokusem a novým osobním rekordem přeletěl laťku, která se ani nezachvěla a Hustopeče se tak zapsaly do historie dalším světovým výkonem. Gale si ještě zkoušel vylepšit skóre na 235 cm, ale tam ho již štěstěna opustila.

Vyčerpaní diváci aplaudovali ve stoje a vyprovodili všechny letošní závodníky, kteří si při závěrečném focení uspořádali u beden malou oslavnou party.

Třešničkou na pomyslném dortu pak bylo vyhlášení vítězů High jump Grand Prix, kterými se stali Tom Gale a Iryna Gerashchenko.

Dneska to bylo ohromné. Začali jsme pozvolna, ale chlapi to dnes rozjeli naplno a opět jsme v Hustopečích byli svědky světových výkonů, rozplýval se po celodenním maratonu ředitel závodu Zbyněk Háder a jedním dechem dodal, že Hustopeče budou v mítinku určitě pokračovat i v dalších letech.

Nám se letos podařila ohromná věc, a sice, že si naše děti mohly od pátku několikrát zatrénovat spolu se závodníky, takže slyšely rady od Javiera Sotomayera, Jamala Wilsona nebo Priscilly Frederick, která si připravila pro děti skvělý program a trénovala spolu s nimi. Každý rok se snažíme, aby děti měly sportovce co nejblíž a mohly se tak od nich učit. A ukazuje se, že to nese ovoce, protože ve čtvrtečních závodech naši závodníci získali několik nejcennějších medailí a sklízí úspěchy na prestižních soutěžích, uzavřel Háder.

VÍTĚZOVÉ V KATEGORII MUŽI A:
1. Tom Gale (Velká Británie) – 233 cm
2. Sylwester Bednarek (Polsko) – 230 cm
3. Jamal Wilson (Bahamy) – 230 cm

51980

VÍTĚZOVÉ HIGH JUMP GRAND PRIX:
Muži – Tom Gale (Velká Británie)
Ženy – Iryna Gerashchenko (Ukrajina)

51986

-nov-
Foto: Richard Skoumal, Jiří Fiala

odebírejte přes RSS