Hody, milé hody. Jaké byly ty v Hustopečích?

22. 8. 2018 · 1 minuta čtení · 1 video
Téma Kultura

 Třetí srpnový víkend se v Hustopečích hodovalo. Vše začalo pátečním postavením třiadvacet metrů vysoké máje. V sobotu ráno vyrazili za slunečného počasí krojovaní s muzikanty do ulic města. Stárci si nejdříve vyzvedli svoje stárky a už společně zamířili pro oficiální povolení hodů k paní starostce. To dostali a tak začalo to pravé hodové veselí.

V sobotu obešly krojované páry celé město a na odpolední i večerní taneční zábavy, zavádku i průvod všechny místní pozvaly. „Lidí přišlo opravdu hodně, odhadujeme tak okolo šesti stovek na celé hody,“ zhodnotila první stárka Veronika Furchová. Kromě Hustopečáků dorazili také přespolní. „V krojích přijeli z Velkých Němčic, Popic, Pouzdřan nebo například z Boleradic. My také jezdíme do okolí a vždycky tamější zveme k nám,“ uvedl hlavní stárek David Sůkal.
Neděle začala mší svatou v kapli svatého Rocha na Křížovém kopci. Právě ten je patronem hodů. Odpolednímu programu vévodily průvod od první stárky k máji a obřadní tanec zavádka. „Zavádka se zpívá a má svoje stálé sloky, ale i nové. Ty se vždy týkají prvních čtyř párů, jsou pro ně ušité na míru,“ vysvětlil Sůkal.
Dny plné tance, zpěvu, svátečních šatů, krojů a dobrého jídla a pití ukončila nedělní večerní zábava. „Myslím, že se hody povedly, samozřejmě jsme řešili v jejich průběhu hodně věcí – například bylo potřeba narychlo dokoupit pití, protože díky vedrům nestačilo, ale jednalo se spíš o takové drobnosti. Nevyskytlo se nic, co by se nedalo zvládnout,“ těšila se z úspěchu Furchová.
-hrad-

odebírejte přes RSS