Horu se letos podařilo zarazit včas

27. 8. 2023 · 1 minuta čtení · 19 fotografí · 1 video
Téma Víno
V sobotu 26. srpna ožila vinařská ulice Na Hradbách tradičním obřadem zarážení hory, který si nenechaly ujít desítky přihlížejících.


Tradice zarážení hory je událost, která se poslední roky rozmáhá v širokém okolí a každoročně ji doprovází čím dál rozmanitější doprovodný program. Ne však v Hustopečích. Tady si starobylý vinařský obřad již několik let drží stejný komunitní ráz. S úctou k tradicím a samotné podstatě obřadu. „Takhle se to líbí nejen nám, ale i návštěvníkům, takovou mám zpětnou vazbu. Nechceme z toho dělat další burčákovky, nemá to být davová záležitost,“ vysvětlil organizátor Pavel Košulič. 

Hustopečské zarážení hory přesto každoročně přiláká desítky zvědavců. Letos tomu nebylo jinak. „Máme po celé odpoledne otevřené sklepy, takže nám tu korzují skupinky návštěvníků se skleničkami. K poslechu hraje harmonikář Filip Valla a dokonce letos přijedou naši kamarádi z obce Kúty, kteří nám třeba také něco zazpívají, uvidíme,“ představil program Košulič. 

Zatímco v uplynulých letech se zarážení hory v Hustopečích téměř krylo s vinobraním a obřad tak byl spíše symbolický, letos se termín do zrání hroznů docela trefil. „V minulých letech se nám opravdu stávalo, že jsme horu jeden den zarazili  druhý den jsme ji museli zase otevřít, protože díky teplému počasí se doba vinobraní neustále posouvala. Letos ale musím říct, že hrozny chtějí ještě nějaký čas, proto si na otevření hory ještě budeme moci počkat,“ nechal se slyšet Košulič a připomněl, že během doby, kdy je hora zaražená, je všem přísný zákaz vstupu do vinic a trhání hroznů. -nov-

odebírejte přes RSS