Hotové sociální byty čekají na první nájemce

16. 4. 2020 · 2 minuty čtení · 14 fotografí · 1 video
Téma Z města

Zářivě bílá fasáda prvního ze dvou sociálních bytových domů na Žižkově ulici dává tušit, že se schyluje k jeho otevření. Byty určené soběstačným seniorům nad 65 let anebo zdravotně znevýhodněným osobám se začaly stavět v květnu roku 2018 a jeho dokončení je očekáváno dlouhým seznamem zájemců.


„Jedná se o pečovatelské byty, pracovně je nazýváme Podporované byty Žižkova 1. Vzniklo nám tady jedenáct malometrážních bytů, deset z nich je jednopokojových a jeden dvoupokojový. Všechny mají vlastní kuchyni, koupelnu a technickou místnost. Celá budova je bezbariérová, má společné vytápění, výtah a kolárnu, kam si nájemci mohou uložit vozíky, elektrokola a podobně,“ popisuje dům místostarosta Bořivoj Švásta.

Interiéry čekají na poslední kosmetické úpravy a buduje se okolí domu. „Samotná budova je hotová. V podstatě se teď pracuje už jen na oplocení, příjezdové cestě, chodníku a místu pro popelnice,“ doplnil.

Přestože je dům prakticky hotový, své první obyvatele přivítá až za pár měsíců. V těsném sousedství mu totiž rychlým tempem vyrůstá téměř dokonalé dvojče. Budou v něm tři jednopokojové a tři dvoupokojové byty a pomůže samoživitelům s dětmi, kteří se ocitli v bytové nouzi. "Hrubá stavba druhé budovy stojí, jsou hotové i rozvody. Zbývá dodělat vnitřní omítky, postaví se lešení a udělá se fasáda. Myslím si, že v září bude hotovo,“ plánuje místostarosta.

Do tří měsíců od kolaudace se oba domy začnou obývat. Přestože město Hustopeče disponuje několika domy s nabídkou sociálního bydlení pro různé skupiny, poptávka bohužel dlouhodobě výrazně převyšuje nabídku. „Takových bytů máme nedostatek, takže jsme to museli řešit a musíme myslet i do budoucna. Zasíťováváme pozemky za Hustopečemi, kde nám má vzniknout něco podobného,“ vysvětluje. 

Zájemce o nové byty z řad seniorů eviduje Penzion a pečovatelská služba, další ohrožené skupiny má v kompetenci Sociální odbor města Hustopeče. Právě ti budou i správci nových budov. 

Díky dotacím budou oba dva domy dohromady stát městskou pokladnu asi 10 milionů korun. „Cena domu pro seniory je 15 milionů korun a dotace od Ministerstva pro místní rozvoj pokryje téměř polovinu. Na každý byt jsme dostali 600 tisíc korun. Druhý dům je na tom lépe, protože tam je cena okolo 10 milionů korun, z čehož město zaplatí necelý milion a zbytek půjde z Integrovaného regionálního operačního programu,“ počítá Švásta. -nov-

odebírejte přes RSS