Hřbitovní kaple září novotou a hledá nové uplatnění

22. 10. 2020 · 1 minuta čtení · 1 fotografie · 1 video
Téma Z města

Konečnou fází dlouholetých oprav prochází v současných dnech kaple na místním hřbitově. Poslední střípky rekonstrukce pomáhá financovat dotace z Jihomoravského kraje, která zajistí například nové dveře, okna či fasádu.

Dlouhá léta oprav má za sebou hřbitovní kaple, objekt z počátku 19. století. Od roku 2001, kdy se obnovovala omítka přes rok 2005, kdy se položila nová střecha až po rok 2020, kdy jsou nahozeny vnitřní omítky a kaple čeká na poslední tečky v podobě nových dveří, oken či elektřiny.

„Na tuto poslední akci se podařilo sehnat finance z Jihomoravského kraje – dotace pokryje celou finální opravu,“ raduje se místostarosta Bořivoj Švásta. Kaple bude hotová ke konci roku 2020, jaké však bude její využití? „Několik nápadů je, ale zatím nevíme, k čemu bude kaple sloužit, co tam chceme umístit,“ dodává Švásta. Jednou z variant je také umístění pamětní desky padlým v 1. světové válce.

„Deska je momentálně umístěna na hřbitovní zdi, ale protože to místo někomu patří, tak jsme se zavázali, že místo uvolníme a pamětní desku bychom přemístili na zeď kaple,“ osvětluje první možnost využití kapce místostarosta. V budoucnu bude kaple otevřena k nahlédnutí, návštěvníci hřbitova tak mohou ocenit dlouholetou práci řemeslníků. Ti nejvíce bojovali s vodou.

„Dlouhodobě se zápasí s vlhkostí. Kaple je památka, takže nelze použít účinnější metody odvlhčení – například podřezání. Používají se tak sanační omítky, drenáže kaple, zásyp propustným kamenivem, aby se vlhkost do kaple nedostala,“ říká Radek Krušina, investiční technik z Majetkoprávního odboru města Hustopeče.

Navštívíte-li v těchto dnech místní hřbitov, tak neváhejte a nahlédněte do vnitřních prostor nově opravené kaple – můžete tak ocenit její znovu obnovenou krásu a popřemýšlet nad tím, jaké uplatnění by do budoucna mohla najít.

-vyh-

 

 

odebírejte přes RSS