Hustopeče dál rozvíjí spolupráci s partnerskými městy

23. 5. 2019 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Z města

 Město Hustopeče řadu let spolupracuje s Benátkami nad Jizerou a slovenským městem Modra. Smlouvy o spolupráci se podepisují vždy na období několika let. Letos v lednu podepsali memorandum na celé volební období, tedy až do roku 2022.Princip spolupráce zůstal v porovnání s minulou smlouvou prakticky stejný. Města našla tři oblasti, ve kterých jsou si blízká. V rámci nich organizují vzájemné výměny. Každý rok se v jednom z partnerských měst setkají senioři, žáci základních škol a skauti.
Senioři se tentokrát sejdou v Poděbradech, pořadatelem jejich šestidenního setkání je město Benátky nad Jizerou. „Města podporují tyto aktivity finančně, skládají se ale především na dopravu, většinu dalších nákladů na pobyt si hradí účastníci sami,“ vysvětlila starostka města hana Potměšilová.
Hustopeče budou letos hostit sportovní turnaj žáků základních škol. 19. a 20. září přijede z každého partnerského města 32 dětí s pedagogickým doprovodem. Kromě zápasů ve fotbale, florbale, přehazované a házené se pro hosty chystá i další program.Centrum volného času Pavučina připraví pro děti z partnerských měst zábavný program, navečer děti shlédnou film v našem nově zrekonstruovaném Kině,“ přiblížila produkční Petra Otřísalová.
Skauti se letos na podzim setkají v Modre. Přátelství s tímto slovenským městem udržují Hustopeče už od poválečných dob, u jeho zrodu stál pan učitel Antonín Šmarda a bylo založeno na spolupráci základních uměleckých škol. Jejich společné setkání je zakotveno i v nejnovějším memorandu tří partnerských měst. V roce 2020 se potkají v Hustopečích a budou mít společný koncert a v roce 2022 to bude v Benátkách nad Jizerou.
Další, neoficiální platformou setkávání je spolupráce vinařů. Hustopečští se pravidelně účastní velké akce Modranské vinobranie. Tradiční výstava vín Benátecký hrozen, která se v Benátkách nad Jizerou letos uskuteční 8. června, je založena na spolupráci Hustopečí a Modry, vína z těchto partnerských měst tvoří většinu z vystavených vzorků.
Na vinařství stojí i přátelství s chorvatským Daruvarem. Město má velkou českou menšinu a Hustopeče s ním už několik let spolupracují v rámci týdenní vinařské akce Vinodar.
Tamní soutěže vín se vždy velmi úspěšně účastní vinaři z Hustopečí a okolí, v loňském roce víno pana Vrátila dokonce vyhrálo hlavní cenu výstavy. Letos se do Chorvatska vydá 10 našich vzorků.
Město Hustopeče pátým rokem spolupracuje i se slovenským městem Habovka v rámci projektu Uchovejme tradice. V tomto roce vystoupí soubor Bučnik v Hustopečích v rámci akce Krajem André a Hustopečského slunovratu, a potom na podzim zástupci našeho folklorního souboru pojedou do obce Habovka.
V posledních měsících se začala rodit spolupráce s jihočeským Milevskem. V tam proběhla první akce, která byla věnována našemu městu, Den mandlovice a vína z Hustopečí. „Byli jsme tam jako zástupci města oficiálně přivítáni na radnici a na konci května navštíví zástupci Milevska nás,“ nastínila budoucí spolupráci starostka Potměšilová.

-kam-

odebírejte přes RSS