Hustopeče hostí hry pro zrakově postižené děti

31. 5. 2022 · 2 minuty čtení · 15 fotografí · 1 video
Téma Sport

Hustopečím se dostalo velké výsady hostit Sportovní hry pro zrakově postiženou mládež. Ty se konají každý rok už od roku 1996 a v pořádání se střídá šest českých a jedna slovenské škola pro zrakově postižené děti a mládež. V Hustopečích našli hendikepovaní sportovci ideální zázemí...


Letošní ročník pořádá Střední, základní a mateřská škola pro zdravotně znevýhodněné Brno a hustopečská sportoviště si nevybrali náhodou. „My jsme v Hustopečích už byli před 14 lety, kdy to tady ještě zdaleka nevypadalo tak krásně jako dnes. Díky rekonstrukci stadionu jsme se sem mohli letos s radostí vrátit, protože pro nás je to tu ideální. Všechna sportoviště, která potřebujeme, máme v podstatě na jednom místě. Atletický ovál, bazén i sportovní hala je hned vedle sebe, což v Brně nemáme. Tam jsou ty přesuny náročnější. Máme u vás skvělé ubytování, všichni nás s úsměvem přivítali, pomáhají nám, je to perfektní,“ neskrývala radost ředitelka závodů Pavla Machancová po úterním slavnostním zahájení her.

Sportovci stráví ve městě celý týden a utkají se v několika disciplínách rozdělení do kategorií podle stupně postižení. „Závodíme v showtimu, běhu, skoku do dálky, plavání a goalballu. Děti jsou rozděleny do kategorií od úplně nevidomých, přes slabozraké až po děti, které mají třeba hodně dioptrií a nikdy proto nedostanou řidičský průkaz. Podle potřeb jsou jim k dispozici asistenti, kteří je na každém kroku hlídají, vedou je po trase, dávají jim zvukové povely a podobně. To všechno proto, aby se dětem nic nestalo a aby mohli opravdu závodit naplno,“ vysvětluje organizaci Machancová.

S organizací her pomáhají i místní sportovní kluby. Nejen že uvolnili sportoviště, ale dětem po celý týden aktivně pomáhají. „Chtěla bych velmi poděkovat našim sportovním klubům a hlavně trenérům, kteří se do akce zapojili a ve svém volném čase jsou dětem k ruce při všech disciplínách,“ pochválila oddíly starostka Hana Potměšilová, která celou akci zaštítila a hry zahájila.

Přestože po celý týden děti regulérně závodí a na závěr budou ti nejlepší z nich odměněni medailemi podle výkonů, vítězem je pro pořadatele každé dítě, které překoná svůj strach a navzdory svému hendikepu se pouští do sportovních klání. Děkujeme, že jsme v Hustopečích mohli této odvaze přihlížet. -nov-

odebírejte přes RSS