Hustopeče navštívil prezident Masaryk

29. 10. 2019 · 2 minuty čtení · 15 fotografí · 1 video

V pondělí 28. října, na svátek připomínající den vzniku samostatného Československa, to v Hustopečích vypadalo, jakoby se snad vrátil čas. Ulicemi města se procházel sám prezident a zakladatel první republiky Tomáš Garrigue Masaryk.


Prošel si zastavení naučné stezky, která připomíná místa spjatá s jeho dětstvím. "Hodně se to tady změnilo, ale líbí se mi to tady. Líbí se mi, že si lidé připomínají vznik první republiky a předpokládám a doufám, že většina lidí ve městě je na té dobré straně, že ctí mravní zásady a snaží se je dodržovat," neskrýval dojetí prezident.

Naposledy se Masaryk zastavil v Hustopečích v červnu roku 1924, kdy v rámci svého druhého zájezdu na Moravu objížděl místa, kde byl „doma“, tedy rozlehlý jižní pás Moravy od Hodonína k Hustopečím. A zatímco tehdy jej vítaly tisícové davy Čechů i Němců ze širokého okolí, tentokrát mu průvodkyni dělala sama starostka Hana Potměšilová. "To jeho mládí, které tady strávil na reálce, u tety, u bratra Ludvíka v tiskárně, když tady napsal své filosofické dílo, naučil se německy, potkával menšiny a zažíval první lásky, na to se nezapomíná," popsala krátce důležitost Hustopečí v životě velkého státníka starostka.

Hlavním důvodem návštěvy Hustopečí bylo pro Masaryka uctění památky rodičů, kteří odpočívají na místním hřbitově. Tam spolu se zástupci města položil květiny a zapálil svíci. Ocenil, jak poctivě se místní starají o hrob jeho předků a promluvil o tom, jak málo se zachovalo z původních myšlenek a principů první republiky. "Je to z důvodu 40 let temna, které tu bylo. A když se podíváme do knížek dějepisu, tak se stále nepodařilo uvést věci na pravou míru, tak jak se udály. Pro tu mladší generaci je to těžší, ale je to na nás, abychom to tam co nejdříve doplnili," vyzval se zápalem sobě vlastním Masaryk.

Celá návštěva prvního prezidenta v Hustopečích byla neplánovaným překvapením a vedení města ji tak mohlo v rychlosti avizovat pouze pomocí Facebookových stránek. "I když to bylo tak pozdě, tak tu výzvu přijalo relativně dost lidí a přišli se na hřbitov podívat. A pro další rok, pokud pan prezident bude ochotný znovu k nám zavítat, tak už na něj budeme poctivě připravení," slibuje starostka.

-nov-
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS