Hustopeče nebo Toronto, to nehraje roli, říká známý malíř

2. 6. 2015 · 2 minuty čtení · 4 fotografie
Za pár týdnů oslaví jednaosmdesáté narozeniny, vystavoval v Berlíně, v Římě, Hamburgu, Ženevě nebo v Torontu a od 31. května 2015 přibyly do jeho seznamu i Hustopeče. Na nedělní vernisáž své výstavy dorazil Pavel Horák až z německého Pasova, kde žije. Celou, osm hodin dlouhou, cestu si odřídil sám.
„Jestli je to Toronto nebo Hustopeče, to nehraje roli. Do Hustopečí jsem se dostal přes kamaráda Antonína Vojtka. Jeho pojetí výtvarného umění je mi velmi blízké a on mi říkal, že v Hustopečích nejenom žil, ale i vystavoval. Tak jsem si říkal, fajn, udělám v Hustopečích výstavu,“ popsal svou cestu z Pasova na jih Moravy světoznámý malíř.
Pavel Horák přenese návštěvníky galerie do svého kouzelného světa, do světa malinkých domečků vykreslených do nejmenších detailů, do světa krajiny jako z dětské fantazie, do světa pestrobarevných rostlin a zvířat.
„Ukazuji tady cyklus hrady a zámky. Vystavoval jsem na zámku hraběnky Šternberkové v Častolovicích. Měl jsem u ní dvě úspěšné výstavy a ona po té druhé řekla, že už výstavy dělat nebude. Mě ale najednou napadlo, že bych připravil cyklus romantických hradů a zámků. Dámě zasvítily oči a bylo to,“ rozpovídal se Horák.
Z Hustopečí se tak teď návštěvníci mohou vydat na Drákulův hrad do Rumunska, do Francie na Le Mont-Saint-Michele nebo do hradů a zámků v Itálii.
„A pak tady mám taky volnou tvorbu. Například obraz Pět motýlů vlevo sleduje osm motýlů vpravo a podobně. Já si rád vymýšlím blboviny,“ smál se malíř.
Pavel Horák se narodil v Praze a malování se věnoval už od malička. První výstavu měl už jako malý kluk za války v roce 1944. Než se však začal živit výhradně malováním, patnáct let působil ve Filmovém studiu Barrandov jako pomocný režisér. Spolupracoval například s Fričem nebo s Formanem.
„A pak mi jeden asistent u filmu Kdyby tisíc klarinetů zprostředkoval výstavu v Laterně Magice. Zrovna v době, kdy poprvé dostali turisté ze západních zemí víza do České republiky. A tak začal můj osud, že jsem se později dostal do Holandska,“ vzpomínal Pavel Horák.
Seznámil se s holandskou spisovatelkou, která mu zprostředkovala výstavu v muzeu v Dordrechtu. V Holandsku už zůstal. V Dordrechtu a v Rotterdamu si otevřel ateliér. Na jednu z jeho vernisáží přišla dokonce holandská královna, která mu pak královským patentem přidělila jméno Paul van den Berg.
Za celý svůj život měl asi sto padesát samostatných a mnoho kolektivních výstav po celé Evropě i v zámoří. Po revoluci pak začal vystavovat hlavně ve své rodné zemi.
Výstava Svět podle Pavla Horáka van den Berga též romantické hrady, zámky a jiné pěknůstky potrvá v městské galerii v domě U Synků do 21. června 2015. Obrazy jsou prodejné.
Sledujte reportáž v Hustopečském magazínu č. 310, vychází v pátek 5.6.2015. 
(Text a foto: Jana Rozková)
[caption id="attachment_21892" align="alignnone" width="463"] Pavel Horák van den Berg.[/caption]


odebírejte přes RSS