Hustopeče oslavily 170. výročí narození Masaryka

8. 3. 2020 · 1 minuta čtení · 11 fotografí · 1 video

Nejvýznamnější osobnost novodobých českých dějin, první československý prezident, filozof,pedagog, politik, vědec, spisovatel a žurnalista. To vše byl Tomáš Garrigue Masaryk v jedné osobě. Velkou část svého mládí prožil v Hustopečích a blízkém okolí především díky tomu, že se zde narodila jeho matka Terezie Kropáčková. Město Hustopeče uspořádalo v pátek vzpomínkový akt při příležitosti 170. výročí narození tatíčka Masaryka.

Památku uctili nejen hustopečští zastupitelé, ale také řada hostů, která přijala pozvání a zúčastnili se pátečního pietního aktu. "Jsme velmi rádi, že přijeli z Kopčan, z Hrud, ti jezdí při každé příležitosti a z Hodonína - z Masarykova muzea, za což jsme velmi rádi," pochvalovala si starostka města Hana Potměšilová.

Přítomni byli i studenti místních škol, kteří buďto bedlivě naslouchali přednesům, nebo se sami zapojili do programu - hrou na nástroj, zpěvem nebo recitací.  Na otázku, co by chtěla žákům ve spojitosti s Masarykem vzkázat, odpověděla paní starostka takto: "Ti žáci by si měli uvědomit, že žijeme ve společnosti, která je demokratická, svobodná, což není úplnou samozřejmostí, že v takové době žijí, musí se o to bojovat, a právě ta mladá generace se musí postarat o to, aby ta svoboda byla i nadále."

170. výročí narození T.G. Masaryka slaví i Sokoli z Prahy – a to poněkud netradičně. Rozhodli se za 38hodin uběhnout štafetu z Hodonína do Lán. Jejich trasa vedla i přes Hustopeče. Sem měli dorazit přibližně v 11:40.

Štafeta do Hustopečí opravdu dorazila podle plánu. Štafetový kolík v podobě státní vlajky a šerpy přes Hustopeče přenesl člen symfonického orchestru Českého rozhlasu Praha Jaroslav Bohdal. "Přidal jsem se před 28 kilometry v Mutěnicích a běžím do obce blízko Brna," potvrdil běžec Bohdal.

Přes část města běžce doprovodily i děti z SK atletika Hustopeče. Nastavenému tempu však děti nestačily, a tak hranice města už Bohdal opouštěl sám.

-slam-

odebírejte přes RSS