Hustopeče si připomněly 77. výročí osvobození

14. 4. 2022 · 1 minuta čtení · 8 fotografí
Téma Z města

Město Hustopeče si každý rok v dubnu připomíná konec Druhé světové války a osvobození našeho města Rudou armádou. Pietního aktu se vždy účastnili i zástupci ruského konzulátu, pamětníci, žáci škol i široká veřejnost.

Vzhledem k válečným událostem na Ukrajině se město Hustopeče rozhodlo letos pietní akt pojmout komorním způsobem a uctít tak památku padlých vojáků, kteří za svobodu zaplatili svým životem.

Připomínáme si dnes nejen vojáky, kteří umírali ve druhé světové válce, ale i vojáky a civilní obyvatele, kteří umírají dnes, pronesla před položením věnců u mohyly na hřbitově Rudé armády starostka Hana Potměšilová.

Kromě vedení města se pietního aktu zúčastnili i pracovníci Městského muzea a galerie, zástupci některých odborů města a okolních obcí. 

O událostech roku 1945 se můžete dozvědět více ve stálé expozici Městského muzea Hustopeče. Ta je vytvořena v návaznosti na skutečnost, že 3. března 1946 došlo v Hustopečích k otevření hřbitova Rudé armády, kde byli pochováni rudoarmějci z katastru 55 obcí Hustopečska a Mikulovska. Hustopečský hřbitov Rudé armády je druhým největším na jižní Moravě.  Autorem výtvarně-architektonického řešení expozice je Ing. arch. Jiří Šťasta. Součástí expozice je i doprovodný dokument, jehož autorem je režisér Roman Zmrzlý. Expozice prezentuje militaria pocházející ze soukromé sbírky Josefa Babáčka z Morkůvek, který většinu předmětů nalezl na katastru své rodné obce. 

-nov-

odebírejte přes RSS