Hustopeče uctily památku T. G. Masaryka

27. 9. 2017 · 1 minuta čtení · 3 fotografie · 1 video

V úterý 26. září pořádalo město Hustopeče pietní akt k připomínce 80. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka, 130. výročí úmrtí jeh o matky Terezie a 110. výročí úmrtí jeho otce Josefa, který se konal u památníku na Masarykově náměstí za přítomnosti dětí, obyvatel i zástupců města. O hudební doprovod se postarala školní kapela z Gymnázia T. G. Masaryka. 


„Pokusme se připomenout, čím byl, čím je a čím by měla být postava prezidenta osvoboditele pro nás, pro občany Hustopečí, rodného města jeho matky Terezie. Tedy města, které ho pokládalo za svého,“ těmito slovy zahájila akt starostka Hana Potměšilová.
Kořeny prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka jsou s městem Hustopeče pevně spjaty. Nachází se zde rodný dům jeho matky, v letech 1861 - 1863 zde Masaryk studoval na piaristické reálce. Na hustopečském městském hřbitově jsou pohřbeni oba Masarykovy rodiče. Ale Masarykův odkaz je patrný napříč hranicemi. „Je to odkaz politika, demokrata, humanisty. Politika, který měl plno ideálů a myslel na blaho svého národa, což poznamenalo celou první republiku a vývoj Československého státu,“ dodala Potměšilová.
Pietního aktu se zúčastnili i zástupci ze slovenského města Kopčany, kde se narodil Masarykův otec Josef. „Slováci Masaryka velmi potřebovali, daleko více než Češi. Symbolizuje pro nás skutečně vrcholnou osobnost našich společných dějin,“ řekl předseda o. s. Hrúdy Josef Michaláč.
Významná místa Masarykovy historie v Hustopečích mapuje naučná stezka, která začíná u hlavní silnice v blízkosti autobusového nádraží, přímo před budovou kina. -ves-

odebírejte přes RSS