Hustopeče získaly čestné ocenění za nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2023

29. 1. 2024 · 1 minuta čtení · 5 fotografí
Téma Z města

Od vedení Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) jsme obdrželi informaci, že projekt na ZŠ Komenského, který jsme přihlásili do soutěže o nejlepší připravovaný projekt EPC, získal v soutěži čestné ocenění komise. Porota ocenila, že v případě relativně malého města se jedná již o druhou realizaci projektu EPC. Oficiální vyhlášení výsledků soutěže proběhlo na konferenci v Praze 24. ledna, kde jsme cenu oficiálně přebrali.

Co se za zkratkou EPC skrývá? Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting), které zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci a příp. zajištění financování projektu vedoucí k úsporám energie budov. Zákazník si rozhodne o financování projektu, zda použije vlastní prostředky nebo využije úvěr, kde realizaci postupně poskytovateli splácí z výsledných a smluvně garantovaných úspor. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo dle předem stanoveného modelu, hradí poskytovatel rozdíl. Metoda EPC je mimořádně výhodná pro subjekty s ročními platbami za energie.

Zjednodušeně: vybraný zhotovitel ručí za projekt, realizaci, nastavení a provoz technologie, záruční a pozáruční servis, energetický dohled, a hlavně za splnění garantovaných úspor za energie, které byly v rámci přípravy projektu vypočteny. Pokud by úspory nebyly splněny, dorovná je zhotovitel díla ze svého.

Tímto způsobem, tedy metodou EPC, jsme poprvé řešili před 5 lety situaci na plaveckém bazénu. Současná kotelna na ZŠ Komenského byla daleko za svou životností, prakticky neexistovala regulace vytápění a nefungovaly ovládací prvky topné vody. Vzhledem k velkému rozsahu rekonstrukce jsme prostou výměnu technologie kotelny zamítli jako nedostatečné řešení. A tak vznikl návrh na projekt EPC, který již dnes realizujeme. Součástí EPC projektu je nejen výměna technologie kotelny a rozvodů topné vody, ale i IRC regulace, instalace fotovoltaické elektrárny na střechu školy a výměna vnitřního osvětlení. Celková investice je ve výši 18,5 mil. Kč, roční úspora má dosáhnou 0,5 mil. Kč.

Bc. Karel Svoboda, investiční technik

odebírejte přes RSS