V Hustopečích folklór žije. Děti čekají na kroje

18. 4. 2014 · 2 minuty čtení · 10 fotografí
Folklór v Hustopečích stále žije. Hustopečská chasa má okolo 80 členů a přibírá další z řad dětí. Pro nejmenší zájemce je otevřený folklórní kroužek. Jeho členové se už možná brzy díky projektu přeshraniční spolupráce představí v nových krojích.
Každé čtvrteční odpoledne se sál společenského domu v Hustopečích zaplní malými tanečníky. Ve folklórním kroužku se učí tančit Moravskou besedu a členové Hustopečské chasy si tak z nich vychovávají své nástupce.
„Kroužek funguje zhruba někdy od listopadu a dětí nám chodí poměrně hodně. Stáří nám ťuká na vrata a je potřeba děti učit, aby to potom měl kdo převzít,“ shrnul vedoucí folklórního kroužku Pavel Košulič.
Děti v kroužku nacvičují pásmo na svá první představení. Vedoucí však pro ně připravují i nejrůznější hry. Takové, kterými se děti v ulicích Hustopečí bavily v 19. století. „Nejdříve se snažíme trochu zahřát a pak už většinou nacvičujeme Moravskou besedu,“ vysvětlila vedoucí Sabina Novotná.
Malí tanečníci jsou nadšení z Moravské besedy i z netradičních her. Naostro před diváky už by děti dokonce mohly vystupovat v nových krojích. „V těsně spolupráci s Hustopečskou chasou připravilo město projekt přeshraniční spolupráce, který má ambici rozvíjet tradice a pomoct činnosti chasy. Částečně by se z projektu mohl hradit nácvik dětí, ale také kroje. Ty nejsou úplně levné a mohli bychom tak ušetřit finanční prostředky z kapes rodičů,“ představil projekt místostarosta města Hustopeče Libor Sadílek.
Většina z malých tanečníků už kroj někdy oblečený měla. A na ty nové se moc těší. Podle vedoucích nové kroje mohou do kroužku a k folklóru vůbec nalákat další posily. „Hlavně holčičky se cítí v sukních pěknější, upravenější. Je to pro ně něco neobvyklého a nového. To je to, čím je hlavně nalákáme,“ myslí si Novotná.
Projekt už je v tuto chvíli podaný a čeká se, jestli ho odborníci schválí.
Reportáž z folklórního kroužku jsme přinesli v Hustopečském magazínu č. 252, premiéru měl v pátek 4.4.2014. 
(Text a foto: Jana Langová) 

odebírejte přes RSS