Hustopečská chasa vystupovala na dožínkách v Habovce

23. 8. 2016 · 1 minuta čtení · 6 fotografí

Město Hustopeče se v roce 2014 zapojilo do projektu s názvem Uchovejme tradice, jehož náplní je kulturní spolupráce, zejména v oblasti tradic a folklóru, se slovenskou obcí Habovka. V rámci tohoto projektu navštěvuje minimálně jednou do roka slovenský soubor Bučnik naše město (vidět jej můžeme například na Májovém notování) a na oplátku se každým rokem účastní taneční kroužek Hustopečské chasy některé z kulturních akcí pořádané obcí Habovka.

Letos se členové našeho tanečního kroužku spolu s muzikanty cimbálové muziky Eliška zúčastnili slavnosti s názvem Dôrobek, pořádané třetí víkend v srpnu. Dôrobek je ekvivalentem českých dožínek – hlavním programem byly tedy oslavy ukončení sklizně obilí. Pro návštěvníky byly kromě tradičních pokrmů připraveny také ukázky mlácení obilí stacionární mlátičkou a měli jsme možnost si vyzkoušet i tradiční mlácení obilí cepem. Hustopečská chasa program oživila svým vystoupením s tanci z Hanáckého Slovácka a následně program zpestřovala také vystoupení domácího souboru Bučnik, místního dětského souboru a  folklórní skupiny z obce Vitanová. Večer pokračoval společným zpíváním slovenských i moravských písní u cimbálu, které skončilo až v pozdních hodinách.

Zpátky do Hustopečí jsme se po dlouhých oslavách vraceli až v neděli dopoledne s dobrým pocitem z vydařené akce a utužených vztahů.

Kateřina Samková, předsedkyně Hustopečské chasy, Foto: archiv chasy, Hana Potměšilová

odebírejte přes RSS