Hustopečská radnice hostila přípravné setkání hudebního festivalu

19. 9. 2019 · 2 minuty čtení · 1 video

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae se od svého založení v roce 1996 stal jedním z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice. Hustopeče patří mezi třináct měst festivalu Concentus Moraviae a díky tomu si tu posluchači mohou každý rok v červnu vychutnat koncerty špičkové kvality. Ve středu 18. září se na hustopečské radnici sešli zástupci zúčastněných měst spolu s organizátory na přípravné schůzce jubilejního 25. ročníku. Bude mít podtitul Hudba na dlani.


„Dramaturgii festivalu bude poprvé připravovat pět dramaturgů. Je to symbolická ruka, která vychází i z takzvané guidonian hand, která se používala ve středověku jako pomůcka pro muzikanty,“ uvedl ředitel festivalu David Dittrich. Ruka má také zvát k účasti, mávat na všechny, kteří mají chuť odhalovat krásu a moudrost. Pět prstů je pět specialistů, kteří svým záběrem pokrývají téměř celou Evropu. „Hlavním koordinátorem bude festivalovému publiku známý Jelle Dierickx, Belgičan, vynikající a velice inspirativní dramaturg, a potom jsme oslovili dramaturgy z různých částí Evropy. Je to Markku Luolajan, Fin, Andreu Marcona, slavný dirigent, také dramaturg festivalu v Itálii, Pierre Pitzl, Rakušan a Carine Moretton, flétnistka a také dramaturgyně jednoho francouzského festivalu, prozradil Dittrich.

Všechny dramaturgy spojuje zájem o starou hudbu, Concentus Moraviae v roce 2020 bude její oslavou. Dobová interpretace staré hudby má v současné době mnoho příznivců.
„Vlna zájmu o autentickou interpretaci se od šedesátých let valí Evropou, nyní je velmi populární i v Rusku. Má řadu stoupenců, jenom v nahrávacím průmyslu je více než 80 procent muziky, která se prodá z klasické hudby, stará hudba,“ pokračoval Dittrich.

Na festivalu se představí špičky v autentické interpretaci staré hudby jak z Evropy tak ze světa. „Program máme víceméně hotový, teď ho budeme dolaďovat, zasazovat do měst a do těch správných akustik, což je vždycky ta největší práce. Kompletní program představíme už před koncem roku, aby si zájemci mohli koupit vstupenky třeba jako vánoční dárek. Nyní mohu prozradit jenom to, že každý z dramaturgů, kteří jsou špičkoví interpreti, vystoupí na festivalu se svým špičkovým projektem,“ řekl ředitel festivalu.

Novinkou pětadvacátého ročníku bude spojení s jednou významnou výtvarnou osobností.
„Budeme vždy vybírat špičkové osobnosti z regionu, které bychom chtěli společně s festivalem představit i hudebnímu publiku,“ osvětlil plány Dittrich. V příštím roce hudební festival doprovodí velká výstava uměleckého kováře Pavla Pacovského v Náměšti nad Oslavou.


Další doprovodná akce spojená s Concentem Moraviae, která už si našla spoustu nadšených příznivců je Hudba na kole. Akce spojuje živá hudební vystoupení rozličných žánrů na atraktivních místech s cykloturistikou. Vstup na koncerty je zdarma a trasu si účastníci volí podle svého hudebního vkusu a fyzické zdatnosti sami.

Než se milovníci kvalitní hudby v Hustopečích dočkají červnových festivalových vystoupení, mohou si ještě do konce letošního roku vychutnat několik hudebních zážitků. Na podzim koncert k oslavě 25. výročí posvěcení kostela, koncerty ke stoletému výročí gymnázia a v prosinci sérii adventních koncertů.

-kam-

odebírejte přes RSS