Hustopečská rozhledna je kvůli opravám uzavřena

11. 10. 2022 · 1 minuta čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Z města

Dominanta hustopečských mandloňových sadů, téměř 18 metrů vysoká rozhledna ze dřeva a oceli, bude do poloviny listopadu uzavřena. V pondělí 10. října si ji převzala odborná firma, která provede kompletní rekonstrukci nosných sloupů. 


Podle místostarosty Bořivoje Švásty proběhne rekonstrukce komplexně a „velkou výhodou je, že práce povede firma, která rozhlednu stavěla, tedy Teplotechna Ostrava. Když počasí dovolí, tak by práce měly být hotové do poloviny listopadu.“ 

 Náklady na opravy činí necelých 1 150 000 Kč a zaplatí je samo město. Doposud se o rozhlednu pravidelně starali pracovníci městských služeb, přesto se na materiálu podepsalo stáří a z důvodu zachování bezpečnosti návštěvníků se město rozhodlo k rozsáhlé rekonstrukci. A to právě mimo hlavní turistickou sezonu. „Městské služby rozhlednu pravidelně natíraly a ošetřovaly podle pokynů projektanta Ing. Antonína Olšina,“ dodal vedoucí Městských služeb Hustopeče Ivan Chrastina.

Během asi pěti týdnů budou dělníci rekonstruovat sloupy postupně. Tak, aby rozhledna nemusela být rozebrána kompletně. Nedotčené zůstane vnitřní ocelové schodiště i vyhlídková plošina, která se nachází zhruba ve 12 metrech. „Mandloňové sady jsou nadále běžně přístupné, ale prosíme návštěvníky, aby z důvodu vlastní bezpečnosti nevstupovali na staveniště a dodržovali zákaz vstupu,“ vyzval místostarosta všechny návštěvníky a dodal, že o znovuotevření rozhledny budou všichni včas informování na webových stránkách města.

Se stavbou rozhledny se začalo v únoru roku 2012 a první návštěvníci se na ni podívali 31. března téhož roku při historicky prvních Slavnostech mandloní a vína. Stojí na okraji mandloňového sadu na Hustopečském starém vrchu v nadmořské výšce asi 300 m. Vysoká je 17,4 m, přičemž vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12,6 m. Vyprojektovali ji Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák. Postavila ji společnost TEPLOTECHNA Ostrava a.s. Hlavní nosné sloupy jsou z modřínového dřeva, podlahy z dubu a další dřevěné části jsou smrkové. -nov-

odebírejte přes RSS