Hustopečské děti už ví, jak se rodí kamarádi

22. 2. 2023 · 2 minuty čtení · 1 video
Téma Kultura

Už jste někdy zažili situaci, kdy že jste se stali nerozlučnými přáteli s někým, koho jste zpočátku k smrti nenáviděli? Že se vám to zdá nemožné? Děti se v neděli odpoledne mohly přesvědčit o tom, že i z těch největších protivníků se nakonec může stát nerozlučná dvojka. Pomohli jim v tom herci Markéta Harasimová a Mirek Hrabě, kteří do místního kina přivezli pohádku Jak se rodí kamarádi.


“Děti uvidí indiána Velkou Nohu, který ztroskotá na ostrově, kde bydlí opička Kulička. Ti dva ze začátku moc kamarádi nebudou, opička Kulička považuje ostrov za svoje území, indiána tam nechce, dělá mu naschvály, snaží se ho vyhnat, on to dlouho vydrží, ale pak se rozhodne, že jí ty naschvály začne oplácet, až zjistí, že si skrze ty naschvály k sobě našli cestu a že se vlastně mají docela rádi a už bez sebe nechtějí žít, takže ostrov opouští jako kamarádi,” popisuje děj pohádky herečka Harasimová.

Pohádka vykreslila dva naprosto odlišné charaktery – ztřeštěnou a zlomyslnou opici a klidného a rozvážného indiána. Cílem bylo poukázat na to, že ani rozdílnost osobností nemusí být pro přátelství překážkou.

Jak se rodí kamarádi je už druhá hra z pera autorky Harasimové. A vznikla téměř náhodou.“Já už delší čas mám jinou hru pro děti, O kočičce Ťapičce, se kterou jezdím po celé republice, jednou jsme si takhle sedli s Mirkem Hrabětem, který v té hře Jak se rodí kamarádi hraje se mnou, řešili jsme úplně jiné věci, knihu, a do toho tak mezi řečí přišel nápad, že uděláme nějaké společné divadlo. Slovo dalo slovo a během dvou měsíců vznikl scénář. Byl to vyloženě takový nápad u kafe,” směje se autorka představení.

Tehdejší příhodné kafíčko má na svědomí už několik desítek rozesmátých dětí i rodičů. Ačkoliv hra není na scéně dlouho, těší se příznivým ohlasům. “Jak se rodí kamarádi je úplná novinka, ta měla premiéru na začátku zimy, ohlasy jsou zatím pěkné, byli jsme na Severní Moravě, premiéru jsme měli v Boleradicích. Děti krásně reagují, nadšeně nám do hry vstupují, my s nimi i komunikujeme během vystoupení, což je úplně úžasné, protože nám to tu hru posune úplně někam jinam. Děti začnou reagovat a my musíme reagovat na děti – myslím, že to plní účel, jaký má,” vyjadřuje radost Harasimová. -slam-

odebírejte přes RSS