Hustopečské skákání 2020 začalo! Úvodní program patřil žákovským kategoriím.

6. 2. 2020 · 4 minuty čtení · 17 fotografí · 1 video

Sportovní fanoušci se opět po roce dočkali největšího atletického svátku v Hustopečích. Jednadvacátý ročník Hustopečského skákání zahájily ve čtvrtek 6. února žákovské závody, do kterých se kvalifikovala osmdesátka nejlepších atletů z okresu Břeclav, Jihomoravského kraje i z dalších koutů republiky. Ti mezi sebou svedli nelítostný souboj hodný předvečeru hvězdné soboty a pro hustopečské závodníky to znamenalo i několik nejcennějších medailí a osobních rekordů.

Čtvrteční program Hustopečského skákání zahájily mladší žákyně, kterým byly úvodní pokusy nastaveny na výšku 105 cm. Nastoupilo do něj 18 závodnic, které postupně celkem hladce zdolávaly další a další centimetry. Vítězkou se nakonec stala Nikola Seďová z SK Atletika Hustopeče v osobním rekordu 141 cm, jejíž vítězství se tak trochu očekávalo. Drobná brunetka před pár týdny totiž přivezla zlato i z Mistrovství Moravy a Slezska a trenér Zbyněk Háder nešetřil chválou. "Pro Nikolu byl dnešní závod vlastně pokračováním její zvyšující se kondice a já jsem velice rád, že jí to takhle jde," těšil se Háder.

Na druhém místě úvodního závodu se umístila Natálie Skálová z JAC Brno s výsledkem 136 cm a stupně vítězů doplnila třetím místem také závodnice JAC Brno Barbora Klementová s výsledkem 130 cm.

Od výšky 110 centimetrů pokračoval závod mladších žáků, na který se nominovalo 14 skokanů. Dva z nich, Jakub Jordán z SK Atletika Hustopeče a Vojtěch Homola ze ZŠ Velké Němčice se dobojovali až na výšku 151 cm, na které sváděli tvrdý souboj. Bohužel oběma laťka po všech třech pokusech spadla a obsadili tedy první dvě místa se shodným výsledkem 149 centimetrů. Pro Jakuba Jordána to byl osobní rekord a díky lepšímu průběhu závodu bral zlato. "Kuba je spíš baskeťák, takže se trochu pere s technikou, ale výška ho baví, on si ty závody spíš užívá. A jde mu to, dneska si zlepšil osobák o dva centimetry. Má obrovský potenciál," představuje vítěze Háder.

Vítěznou trojku uzavřel Jakub Sýkora ze ZŠ Břeclav Slovácká s výškou 146 centimetrů.

Souboj starších žákyň sliboval velké drama. Na start se postavily silné skokanky z celého kraje, která začínaly na 120 cm. Hustopečské želízko v ohni Karin Krejčiříková si vedla skvěle a dostala se do poslední trojky, která se pokoušela zdolat 153 cm. Karin se to za podpory celé haly podařilo a zlepšila si tak i o 3 cm svůj osobní rekord. Bohužel pro ni však stejnou výšku skočila také osobním rekordem i Tereza Němečková ze ZŠ Břeclav Slovácká, která díky lepšímu průběhu brala zlato. "Já jsem to dneska vůbec nečekala, protože loni jsem sice vyhrála, ale to tu nestartovaly holky z Břeclavi, které jsou opravdu dobré. Dneska jsem si pomýšlela tak na bronz, ale jsem strašně šťastná, že se to povedlo, navíc s osobákem, takže super," neskrývala nadšení Krejčiříková.

Bronz nakonec putuje skvělým výkonem Terezy Myškové do JAC Brno.

Vrcholem čtvrtečního programu byl závod starších žáků, do kterého nastoupilo 27 závodníků, mezi kterými Hustopeče mnoho zástupců neměly. "To se každý rok trochu mění. Letos tu mezi staršími žáky opravdu moc našich není, ale třeba v loňském roce jsme tu měli Matěje Hycla, který vyhrál. Letos máme zase úspěchy v jiných kategoriích a je dobře, se pořád daří na různých místech," vysvětluje Háder.

Úvodní skoky začínaly na 125 cm a až na výjimky se všichni drželi až do 150 cm. Zlomovou výškou pro drtivou většinu závodníků se stalo 160 cm, na kterých do závodu zároveň vstoupil i Jan Donneberger z AK Olymp Brno. "Můj osobní rekord je 187 cm, takže jsem nechtěl začínat moc brzy, abych se nevyskákal. Kluci tady mají osobáky kolem 160 cm, takže začínali na základu, já jsem šetřil síly," vysvětlil Donneberger.

Spolu s ním pak raketově zvyšoval laťku i David Kovář z BYAC Brno. Tomu se nakonec stala osudnou laťka na výšce 175 cm, kterou nezdolal ani třetím pokusem za mohutné podpory diváků. Naopak Donneberger si laťku nechal zvýšit až na 180 cm a zdolal ji prvním pokusem. Jeho sólo závod nakonec ukončila výška 188 cm, která byla nad jeho síly. Zlato tedy putuje do AK Olymp Brno, stříbrný zůstal Jakub Kovář a bronz zbyl na Jiřího Sedláčka z AK Olymp Brno.

Jediný zástupce hustopečské atletické školy Jaroslav Frölich potěšil, když se svým novým osobním rekordem 155 cm stal okresním přeborníkem.

Čtvrteční závody probíhaly v klidu a pohodě a otestovaly připravenost pořadatelů na sobotní výškařské hvězdy. "Já dnešek hodnotím skvěle. Jak z pohledu organizačního, kdy všechno klapalo podle plánu, tak z pohledu výkonů, protože naši závodníci byli perfektní. Vlastně celkově všichni závodníci předváděli výborné výsledky. Těším se, že v sobotu to v těch hlavních kategoriích půjde stejně hladce," zakončil Háder.