Hustopečské skákání AGROTEC 2017 nepřineslo rekordy, ale nabídlo emoce

9. 2. 2017 · 4 minuty čtení · 2 fotografie · 1 video
Téma Sport

První únorový týden se konal již 18. ročník mítinku Hustopečské skákání Agrotec 2017. Tento rok nepřinesl nejlepší český skokanský závod překonání hustopečských rekordů, ale spousta výškařů si na něm za jásotu publika skočila svůj osobní rekord. Kvůli nemocem a zranění sportovců se neopakovala italská nadvláda minulých ročníků, ani se nekonal očekávaný souboj mezi naším Jaroslavem Bábou a Britem Chrisem Bakerem.

Pořadatelé hodně sázeli na soutěž žen, ale výškařky neměly formu a skončily na výšce 192 cm. Na čtvrtý pokus ji zdolala pouze Britka Morgan Lake. Soutěž mužů přinesla mnohem větší napětí a emoce, protože Mexičan Edgar Rivera a Polák Sylwester Bednarek si získali davy v publiku. Výška 230 cm znamenala pro oba potvrzení osobních rekordů a Sylwester Bednarek si za ni odnesl zlatou medaili.


Vítězkou soutěže žen se stala Britka Morgan Lake

Před pátou hodinou odpoledne byl slavnostně zahájen hlavní závod žen. Na zahajovacím ceremoniálu zatancovaly děti ze skupiny Move Around a moderátoři následně probrali historii i současnost výškařského mítinku Hustopečské skákání. Publiku se také představili ambasadoři Zuzana Hlavoňová, Dietmar Mögenburg, Tomáš Janků a Radek Juška. Dálkař Juška zavzpomínal s úsměvem na svoje výkony ve skoku vysokém: „Můj osobní rekord do výšky je 187 cm, ale mám to nůžkama, protože já jsem nikdy flopa skákat neuměl.“ Představili se i hosté, například olympijští vítězové střelec David Kostelecký a gymnastka Věra Růžičková, která chválila sportovce: „Těší mě zájem dětí o sport.“

Slavnostní ceremoniál byl zakončen představením a přivítáním 12 závodnic, které doletěly z celého světa. Už výška 189 cm dala výškařkám zabrat a pokračovaly po ní jen sportovkyně – Britka Morgan Lake a Ukrajinka Yuliya Levchenko. Třetí pokusy na výšce 192 cm nevyšly ani jedné, a protože jejich výkony byly stejně kvalitní po celou dobu, čekal na závodnice čtvrtý pokus. V roztleskané hale tuto laťku překonala Morgan Lake a získala zlatou medaili. Druhé místo tedy čekalo na Yuliyi Levchenko a třetí místo vybojovala Švédka Sofie Skoog za 186 cm. „Jsem velmi šťastná, líbí se mi tyto závody a atmosféra tady,“ neskrývala své nadšení britská výškařka Morgan Lake. Českým závodnicím Elišce Klučinové a Ladě Pejchalové se stala laťka ve výšce 186 cm osudnou.

Závěr 18. ročníku Hustopečského skákání byl plný emocí

Hlavní závod mužů měl také své slavnostní zahájení. 13 závodníků se nachystalo na start a někteří z výškařů začínali na výšce 210 cm, kterou ovšem hravě překonali. Českou republiku zastupoval Martin Heindl, který si v Hustopečích vytvořil, za obrovského jásotu všech přihlížejících, nový osobní rekord 223 cm a na této výšce zakončil i své působení v tomto závodě.

Laťka ve výšce 226 cm začala být pro výškaře kritická, protože se pohybuje kolem čísla osobních rekordů většiny závodníků. Za atmosféry upřímného fandění, kdy většina publika stála a tleskala, ji ale na třetí pokus zvládlo pět výškařů. 228 cm, vyrovnaný nejlepší světový výkon tohoto roku, nakonec skočil pouze Polák Sylwester Bednarek. Mexičan Edgar Rivera a Řek Konstadínos Baniótis skok v této výšce překvapivě vynechali.

Sylwester Bednarek předvedl svou skvělou formu a většinu skoků zvládl na první pokus. Následně po osmi letech vyrovnal svůj osobní halový rekord na výšce 230 cm. V této fázi závodu bohužel odstoupil Konstadínos Baniótis kvůli problémům s kotníkem. Boj o zlatou medaili tak pokračoval mezi Sylwesterem Bednarkem a Edgarem Riverou, který si na výšce 230 cm také zopakoval svůj osobní rekord. Posunutí laťky na 232 cm už bylo pro oba atlety skutečnou výzvou. Jejich pokusy byly velmi nadějné, ale bohužel nakonec neúspěšné.

Zlatou medaili si vybojoval Polák Sylwester Bednarek a stříbrnou medaili získal Mexičan Edgar Rivera, oba za výšku 230 cm. Bronz si odnesl Brit Chris Kandu, který skočil krásných 226 cm. Bednarek byl s výkonem velmi spokojený: „Cítím se v pohodě, mám to tady rád a vyhrávám,“ reagoval na získání zlaté medaile.

18. ročník Hustopečského skákání Agrotec 2017 nabídl publiku strhující emotivní podívanou a sportovcům možnost bojovat o umístění a hlavně i pokoření osobních rekordů na výškařském mítinku, který byl zařazen mezi deset nejlepších mítinků světa. Prohlédněte si ve fotogalerii.

„Jsem velmi spokojený. Na začátku to vypadlo, že se tady dnes nic pořádného skákat nebude. Po všech těch peripetiích, které provázely letošní ročník, a my jsme dost těžce dávali dohromady startovní listinu, se to najednou na výšce 226 cm zlomilo. Závodníci to začali skákat, v hale se najednou proměnila atmosféra a celé to skončilo na dvou nejlepších světových výkonech roku,“ uvedl ředitel mítinku Zbyněk Háder.

-ves-


 

odebírejte přes RSS