Hustopečské skákání Agrotec 2019 zcela ovládly ženy

30. 1. 2019 · 9 minut čtení · 7 fotografí · 1 video

Už podvacáté se do Hustopečí sjeli světoví skokané do výšky na mezinárodní halové závody Hustopečské skákání Agrotec 2019, které patří mezi nejlepší specializované mítinky na světe. Stejně jako vloni bylo Hustopečské skákání zařazeno do seriálu HJ Grand Prix, který bude po Hustopečích pokračovat na Beskydské laťce v Třinci. Jubilejní ročník sliboval skvělou podívanou a startovní listinu plnou zvučných atletických jmen.


Sobotu odstartovali dorostenci rekordem
V sobotu 26. ledna, hlavní den závodu, odstartovaly úderem desáté hodiny kategorie dorostenci a junioři. Laťka poprvé spadla na 165 cm. Od 185 cm se do závodu připojili i junioři a tato výška mnoho skokanů potrápila, nepomohly ani třetí pokusy. Laťka ve výšce 206 cm rozhodovala první a druhé místo v kategorii dorostu. Po výšce 206 cm zhoustlo napětí v hale, protože se výškařům nabídla možnost překonat stávající rekord kategorie dorostu – 208 cm. Poprvé ho zdolal Jiří Křehula a po něm zopakoval Nuh Andu z Kataru. Laťku ve výšce 209 cm překonal Sam Brereton z Velké Británie na první pokus! Dál už se mu rekord bohužel nepodařilo posunout, ale i tak předvedl mladý atlet skvělý výkon a získal zlato. „Můj osobní rekord je 212 cm, skoro se mi to podařilo i dnes. Mám radost, že jsem udělal rekord mítinku a že jsem vyhrál,“ uvedl Brereton.
Vítěz kategorie juniorů Ben Henkes z Rakouska vyhrál také s výškou 209 cm, kterou zvládl na třetí pokus. Neuvěřitelný výkon Jaroslava Báby z roku 2003, kdy v této kategorii hravě zdolal 230 cm, se zdá i v budoucnu naprosto nepřekonatelný.

Startovka dorostenek, juniorek a žen čítala 23 jmen
Chvíli po dvanácté hodině byl zahájen závod tří kategorií – dorostenek, juniorek a žen B na základní výšce 130 cm. Na výšce 175 cm zůstaly v soutěži dvě dorostenky, dvě juniorky a pouze čtyři ženy.
Paradoxně tuto výšku na první pokus překonala nejmladší závodnice Klára Krejčiříková z AK Olymp Brno, která tím zahájila sérii výkonů své kariéry. Na výšce 181 cm se snažila o překonání dosavadního rekordu v kategorii dorostenek (180 cm)! A na potřetí to zvládla! Hala odměnila její výkon obrovským aplausem.
Zvyšovalo se na 184 cm. V soutěži zbyly tři závodnice – Krejčiříková, Sajdoková a Ward z Velké Británie. Nakonec pouze české dívky atakovaly halový limit pro dospělé závodnice – 187 cm. Krejčiříková výšku opět zdolala napoprvé, Sajdoková laťku bohužel shodila i potřetí. V závodě zbyla samotná dorostenka Krejčiříková a pokoušela se o 189 cm! Napotřetí se jí to povedlo a na světě byl druhý nejlepší světový výkon v kategorii do 18 let. Klára Krejčiříková předvedla životní skoky a stala se tak hrdinkou této soutěže. „Nechápu to. Čekala jsem osobák, ale toto opravdu ne. Přijela jsem si pro zlato, přece jenom už jsem druhým rokem dorostenka, proto jsem do toho chtěla dát všechno. Věděla jsem, že se mi tady bude dařit, protože Skákání je pro mě nejlepší závod. Ale toto jsem opravdu nečekala,“ zalykala se dojetím Krejčiříková.

37451

Dorostenka Klára Krejčiříková.

37452

Vítězkou soutěže juniorek se stala Bára Sajdoková se skvělým výkonem 184 cm.
Pouze 181 cm stačilo Abby Ward, aby vystoupila na první stupínek v kategorii ženy B.

Muži B atakovali výšku přes 220 cm
Po druhé hodině odpoledne se začala připravovat kategorie muži B. Problémy skokanům začala způsobovat až výška 195 cm, na které byli úspěšní pouze Zeman, Klukan, Dalecký, Coward, Webb a Stenmetz. Ostatním se buď nedařilo, nebo vynechali. Výzvou pro závodníky byla výška 210 cm, u které mnohým nepomohly ani třetí pokusy. V soutěži poté pokračovalo pouze šest výškařů. O 222 cm se pokoušeli pouze Marek Bahník a Slovák Lukáš Beer. Ze závodu mužů B se tak stal česko-slovenský zápas. Beer dal s přehledem prvním pokusem, ale Bahník neproměnil ani třetí pokus a skončil druhý. „Pro mě to dnes bylo první dobré skákání v této sezóně. Mám za sebou tři závody a 222 cm mě potěšilo,“ uvedl Beer.

Velkolepé zahájení s nostalgickým podtextem
Krátce po čtvrté hodině vypuklo slavnostní zahájení, které vždy předchází hlavním závodům žen a mužů. Neslo se v přátelské a nostalgické atmosféře, které se během oslavy 20. narozenin Hustopečského skákání nedalo ubránit. Slova se ujal folklorní soubor Hanýsek a předvedl moravský verbuňk, odzemek a další ukázky tanců.
Diváky a sportovce jako tradičně přivítali ostřílení moderátoři Miroslav Strouhal a Jacek Pribáň. Nezapomněli zmínit, že svou laťku nezvyšují jenom sportovci, ale také samotný mítink. „Soutěž během let nabrala obrovské otáčky. Vloni to byla čtvrtá nejlepší soutěž na celém světě, co se týče té specializace ve skoku do výšky. Osobně se mi líbí, že těch 20 let sem chodí lidé velice rádi a závodníci sem pro to rádi jezdí,“ řekl Pribáň.
Jako další moderátor 20. ročníku se představil známý vícebojař a olympijský vítěz Roman Šebrle: „Jsem poprvé v Hustopečích a poprvé moderuji atletické závody, nicméně velmi se mi to líbí.“ Šebrle jako první překonal v desetiboji bájnou hranici 9000 bodů. Skok vysoký zná velmi dobře z osobní zkušenosti. „Skočil jsem 215 cm, což je na vícebojaře fantastické. Přes 210 cm jsem skákal pravidelně, vzpomínám na to opravdu velmi rád. Ale nedovedu si představit, že bych se znovu oproti té laťce rozběhl,“ dodal se smíchem Šebrle.
Během ceremoniálu dostalo velký prostor zejména poděkování všem, kdo se dlouhodobě podílí na organizaci Hustopečského skákání. Mezi jmenovanými nechyběli zakladatelé, legendy sportu nebo nejvěrnější sponzor či divák. „Skákání se proměnilo hlavně tak, že dnes jsou tu světové hvězdy ve skákání, ale v minulosti tu byly hvězdy hlavně trenérské – Javier Sotomayor, dodnes držitel světového rekordu, nebo Stolberg ze Švédska a další,“ vzpomínala nejvěrnější divačka Jarmila Válková, která fandila na všech ročnících. „Baví mě tu úžasná atmosféra. Myslím si, že na jiných mítincích taková nálada není,“ dodala.
Dort a hlavně pořádný potlesk obdržel ředitel a srdce i hlava celého mítinku Zbyněk Háder. Diváci měli také poprvé příležitost pozdravit maskota závodu žabáka Kwaka, pojmenovaného podle výškaře Kwaku Boatenga z Ghany, který v Hustopečích v minulosti závodil. Oficiálního přivítání se dočkali i čestní hosté. Dorazila například Jarmila Kratochvílová, Jiří Křehula mladší a poprvé do Hustopečí přijel i Imrich Bugár. „Jde vidět, že už je to 20. ročník. Je to zaběhnutý závod a jsou tady hodně dobří závodníci. Každý takový závod je zpestřením zimní atletické sezóny,“ pochvaloval si Bugár.
Poté už došlo na představení všech 14 závodnic v kategorii ženy A, které na rozběžišti doprovodili mladí atleti z SK Atletika Hustopeče.

37454

Maskot závodu žábák Kwak.

37453

Ředitel závodu Zbyněk Háder dostal dost s 20 svíčkami. 

V ženách padl světový juniorský rekord!
Hala se zaplnila do posledního místa a laťka byla umístěna ve výšce 170 cm. Mezi soutěžícími v kategorii ženy A byla zastoupena známá jména – Levern Spencer, Alessia Trost, Morgan Lake, Míša Hrubá nebo Sofie Skoog. Každý start byl doplněný mohutným aplausem, za kterým stály ruce diváků i fandítka. Všechny závodnice pokračovaly ještě na výšce 185 cm, 191 cm už nebylo jednoduché překonat. První se to povedlo Míši Hrubé!
Na laťku ve výšce 194 cm nastoupilo devět závodnic. Některé z nich pěkně potrápila.
Před startem Hrubé vyzval moderátor Roman Šebrle, aby se hala pokusila vytvořit hustopečské fandící peklo, ale ani to jí nepomohlo laťku překonat. O 197 cm se pokoušelo pět závodnic. Na první pokus ji zdolala Kateryna Tabashnyk, na druhý Yaroslava Mahuchikh, která tak překonala svůj osobní rekord a zároveň vytvořila nový evropský juniorský halový rekord! Se soutěží se zde rozloučila bronzová Morgan Lake.
Večer pokračoval v úžasné atmosféře plné překvapení. Obě ukrajinské výškařky přijely do Hustopečí poprvé a předvedly skvělou formu. Na 199 cm si Tabashnyk skočila osobní halový rekord a Mahuchikh skočila světový juniorský rekord! Hala burácela! S tímto výkonem se stříbrná Mahuchikh rozloučila se soutěží i s diváky. „Jsem hrozně šťastná. Mám osobní rekord i světový juniorský rekord. Pomohla mi hodně divácká podpora,“ radovala se Mahuchick. Zlatá Tabashnyk nastoupila ještě na výšku 201 cm, ale nepokořila ji. Přesto předvedla skvělý výkon, za který ji diváci odměnili bohatým potleskem.

Bábův poslední skok
Před závěrečným závodem mužů došlo na slibovaný poslední skok Jaroslava Báby. Tento skvělý výškař, bronzový olympionik z Atén a trojnásobný vítěz Hustopečského skákání se zde symbolicky rozloučil se svou atletickou kariérou. Bába je zároveň velkým pamětníkem závodu, protože v Hustopečích startoval celkem patnáctkrát. „Skákání se změnilo hodně. Dřív byly závody hlavně o české účasti, od roku 2005 to přešlo do světového formátu. Je úžasný, jak se to tady dokázalo vyšvihnout a jaký kus práce tady pořadatelé udělali,“ vzpomínal.
Bába ale atmosféru výškařských závodů neopouští, věnuje se přípravě slovenského reprezentanta Matúše Bubeníka. „Pořád se učím. To, že je někdo dobrý výškař, neznamená, že bude dobrý trenér. Tato úměra neexistuje, takže člověk na sobě musí pracovat a musí mít do toho chuť,“ dodal.

37455

Jaroslav Bába se posledním skokem rozloučil s kariérou.

Závěr dne byl v režii Číňana Yu Wanga
Startovní listina mužů nesla 14 jmen. Přijel například loňský stříbrný Sylwester Bednarek, Yu Wang, Edgar Rivera, Chris Baker nebo Eto Takashi.
Laťka začala na výšce 210 cm a muži se do závodu pustili s plnou vervou. Co výškař, to jeho píseň a mohutná podpora obecenstva. Na 220 cm se laťka mnoha závodníkům lehce zachvěla, ale nespadla ze stojanu. S obecenstvem se rozloučil Slovák Matúš Bubeník. Na výšce 226 cm si český závodník Martin Heindl skočil nominaci na halové Mistrovství Evropy v Glasgow a v závodě zůstalo posledních sedm výškařů. Od výšky 228 laťka pravidelně padala. Jediný, kdo ji překonal bez jediného problému, byl Číňan Yu Wang, Ze všech sil se snažil i Sylwester Bednarek, který se závodu Hustopečské skákání účastnil už pošesté, a podle ohlasů mezi diváky bylo vidět, že tady má obrovskou podporu. Bohužel neúspěšně. Zbylí závodníci se snažili, ale magickou hranici 228 cm nepřekonali. Výšku 230 cm zdolal pouze Wang třetím pokusem, kdy se laťka houpala tak, že celá hala ztuhla. Nakonec to ale laťka ustála. Výšku 234 cm, což je o 1 cm víc než jeho osobní rekord, po druhém pokusu vzdal a rozloučil se s tleskajícím publikem. „Byl to úžasný závod. Nejsem úplně ve formě, protože jsem si na tréninku zranil záda, ale dobře to dopadlo,“ spokojeně prohlásil Wang.
Na stupínek označený jedničkou vystoupil Yu Wang z Číny, druhý byl Chris Baker z Velké Británie a třetí Luis Joel Castro Rivera z Portorika.

37457

Kategorii mužů vyhrál Yu Wang.

Pořadatelé letos sázeli na výkony výškařek
Jubilejní 20. ročník závodu Hustopečské skákání Agrotec 2019 skončil několika rekordy. Dorostenec Sam Brereton vytvořil nový rekord kategorie dorostu Hustopečského skákání, když překonal laťku ve výšce 209 cm. Další rekordy byly už v režii žen, přesně jak pořadatelé doufali. „Nabízelo se to. Když k 20 přidáte 0, tak máte 200. Přáli jsme si, aby během 20. výročí ženy útočily na 200 cm, na dosavadní ženský rekord z roku 2009,“ vysvětlil ředitel závodu Zbyněk Háder. „Ale teď nevím, jestli by bylo lepší, kdyby se skočilo 201 cm, jako nový rekord, anebo jestli je lepší, že se tady skočil juniorský světový rekord. Obojí je prostě úžasné. Jsem spokojený, pro mě je ten světový rekord dárkem k našemu dvacátému výročí,“ uzavřel Háder.

37456

-ves-


 

odebírejte přes RSS