Hustopečské skákání opět zdobily rekordy

9. 2. 2023 · 7 minut čtení · 22 fotografí · 1 video

V sobotu 4. února se Hustopeče probudily do větrného počasí. Silný vichr jakoby chtěl nadnášet atlety, kteří se od brzkého rána sjížděli do městské sportovní haly, aby soupeřili o nejlepší umístění ve světovém výškařském mítinku Hustopečské skákání roku 2023


Přestože hlavní závody byly v programu až v 17 hodin odpoledne, ani dopolední kategorie dorostenců a juniorů nenechaly diváky chladné. Klání zahájily tradičně juniorky a dorostenky, které nastoupily společně na výšce 132 cm. Zatímco dorostenecká kategorie čítala 15 jmen, juniorek se v letošním roce kvalifikovalo pouze pět, z nichž hned tři závodnice přijely z Velké Británie. Od 170 cm už z dorostenek skákala pouze Renata Láníková z TJ Spartak Třebíč. Stejná výška se stala osudnou i dvěma českým juniorkám Aleně Levkové a Sáře Waniové. Na 176 cm nastupovala pouze dorostenka Láníková a juniorky Gabrielle Garber a Halle Ferguson. Pro všechny byla ale tato výška nad jejich síly. V juniorské i dorostenecké kategorii je proto pro letošní ročník jako nejlepší výkon zapsána v tabulkách výška 174 cm. „Je to pro mě velký šok, protože v této sezoně nemám úplně dobré výsledky. O to větší motivaci jsem měla a teď se cítím prostě neuvěřitelně,“ prohlásila vítězná juniorka Fergusonová. 

Dorostenci a junioři nastoupili na plochu s menším zpožděním, ale s o to větším zápalem. Největší základnu fanoušků měl dorostenec Vojtěch Homola z Velkých Němčic, ale diváci hecovali i zbytek startovní listiny. Sedmička dorostenců začala skákat na 152 cm, od 167 se pak přidalo i pět juniorů. Dařilo se všem, první závodníci začali opouštět soutěž na 187 cm. Přes dva metry se však dostali už jenom čtyři nejlepší - za dorostence Ethan Glydel z Velké Británie a za juniory loňský vítěz dorostenců Matyáš Čudlý z TJ Sokol Kolín, Tomáš Neufuss z TJ Sokol Velké Meziříčí a Luke Ball z velké Británie. Ethan Glydel urputně útočil na rekord mítinku z roku 2019, kdy jeho krajan Sam Brereton skočil 209 cm. Nakonec si však odnáší zlato za krásných 205 cm. „Cítím se neuvěřitelně, překonal jsem svůj osobní rekord a vyhrál, takže je to výborné. Rekord mítinku se mi už nepodařilo zdolat, ale to se stává. Pro dnešek toho bylo dost,“ prohlásil viditelně unavený, ale šťastný Glydel. Junior Matyáš Čudlý pokračoval sám na 212 cm, které však již byly nad jeho síly. I tak o centimetr překonal loňský nejlepší výsledek Luka Balla.

S už hodinovým zpožděním nastupovaly do svého závodu ženy B. Mezi finálovou jedenáctkou nechyběla ani loňská vítězka Denisa Pešová z Univerzitního klubu Praha. Té se, stejně jako ostatním závodnicím, dařilo překonávat první výšky bez větších problémů. Na výšce 181 se zranila britská Hannah Tepley a v závodu tak pokračovaly jen Pešová s Kate Anson z Velké Británie. Po vzájemné dohodě si nechaly nastavit 184 cm. Ty napoprvé překvapivě překonala Britka, Pešové nepomohl ani třetí pokus. Ansonová, která v letošní sezoně skočila nejvíc 183 cm si nechala laťku nastavit na 186 cm, ty už ale byly nad její síly. „Jsem velmi šťastná. Měla jsem obavy, protože za sebou mám několik zranění a nemocí, takže mě výsledek moc potěšil,“ usmívala se vítězka.

Tradičně nejpočetnější startovní listinu čítala kategorie Muži B. V letošním roce se na start postavilo 18 skokanů, z toho pouze šest českých. Skákat se začalo na 187 cm a ještě na 198 cm se startovní pole drželo celistvé, ačkoliv se při pokusech laťka několikrát nebezpečně zatřásla. Čtrnáct závodníků se přehouplo přes 200 cm a ve svižném tempu jakoby se pokoušeli dohnat nabrané zpoždění. Nejnápadnější byl slovenský atlet Robert Ruffiny, který nastavené výšky suverénně zdolával prvními pokusy. Ruffinymu i mnohým dalším se stala osudnou výška 212 cm a začaly se rozdělovat vítězné medaile. Jediný Joel Clarke-Khan z Velké Británie přeskočil 217 cm a již s jistým zlatem si nechal nastavit výšku 222 cm, kterou však již nepřeskočil ani s mohutnou podporou nadšeného publika. „Pořád to není tak vysoko, jak bych si přál, ale jsem velmi šťastný, protože v tuto sezonu je to můj nejlepší výsledek,“ smál se sympatický vítěz a horlivě rozdával autogramy svým fanynkám z řad hustopečské mládeže. 

Slavnostní zahájení hlavních závodů Hustopečského skákání roku 2023 se neslo v pohodovém a přátelském duchu. Na ploše uprostřed rozskočiště se představili starostka města Hustopeče Hana Potměšilová, ředitel firmy Agrotec Group, hlavního sponzora závodů, Martin Rada, a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník. Všichni pozdravili diváky a vyzdvihli vzdělávací ráz závodů, které mají motivovat především děti. Divákům zatančily děti z taneční skupiny Move Around a českou hymnu zazpíval žák Základní umělecké školy Miroslav Brúček.

Největšího aplausu se tradičně dočkal maskot závodů, žabák Kwak, který přivedl na plochu závodnice hlavní kategorie. Zaplněná hala přestala napětím dýchat a očekávala strhující souboj dvanácti skokanek z celého světa. Mezi nimi jediná Češka - Klára Krejčiříková z AK Olymp Brno. Té se však nedařilo a ze závodů vypadla už na výšce 180 cm. Z dalších závodnic zaujala mladinká Australanka Erin Shaw a hustopečským dobře známá Morgan Lake z Velké Británie, která do Hustopečí přijela už popáté a vždy se umisťuje na stupních vítězů. Letos si navíc s sebou do Česka přivezla i rodiče, kteří chtěli na vlastní oči vidět zdejší atmosféru. Svou početnou základnu fanoušků má v Hustopečích i Marija Vuković z Černé Hory nebo Kateryna Tabaschnik z Ukrajiny, a tak to v hale vřelo již od prvních skoků. Velké naděje na překonání rekordu mítinku se vkládaly do současné mistryně světa Eleanor Patterson z Austrálie, která neomylně pokořovala jednu výšku za druhou. Strhující podívanou nakonec předvedla britská závodnice Morgan Lake, která suverénně přeskočila laťku ve výšce 199 cm a překonala tak nejen britský rekord, ale i letošní světový halový rekord. Při doskoku si však lehce poranila kotník, proto na další výšky raději již nenastoupila. I tak velmi potěšila nejen své rodiče, ale celou halu, která dlouhé minuty obdivně skandovala. „Moc bych si přála zjistit, čím to je, že se mi u vás tak daří. Je to tu magické. Mám odsud své nejlepší osobní rekordy. Vždycky, když sem přijíždím, tak jsem natěšená a nikdy mě to tu nezklame,“ slzela štěstím drobounká Britka. 

Po krátkém předtančení skupiny Move Around se na rozběžišti představili závodníci poslední a nejsledovanější kategorie mužů. Startovní listina čítala 13 jmen, mezi kterými bohužel chybělo to, na které se hustopečští diváci těšili nejvíce - loňský vítěz Shanghyeok Woo. I bez něj měl však závod náboj od prvních skoků na výšce 206 cm. Atletům z celého světa se dostávalo mohutné podpory publika, nejvíce však dvěma českým zástupcům z AK Škoda Plzeň - Janu Štefelovi a Josefu Adámkovi. Jako první opustil závod americký paralympionik Roderick Townsend na výšce 211 cm. Na 220 cm jej následovali Josef Adámek, Jan Štefela, Péter Bakosi z Maďarska, Thiago Moura z Brazílie i Loic Gash ze Švýcarska. Pokračovalo se tak už jen v šesti závodnících, a to na výšku 224 cm. Tu napoprvé překonal miláček hustopečského publika Edgar Rivera z Mexika a Louis Enrique Zayas z Brazílie, který právě touto výškou závod zahájil. Skvělými skoky všichni přeskočili 227 cm, ale přes 230 se už dostal pouze nováček v Hustopečích, Hamish Kerr z Nového Zélandu. Ten si na stojany nechal nastavit výšku 233 cm, tedy hodnotu nového novozélandského rekordu. Tu ale bohužel nepřekonal ani třetím pokusem a bere zlato za 230 cm. „Je to poprvé, co jsem v České republice. Cestoval jsem k vám přes třicet hodin a bylo to velmi náročné. Ale zajímalo mě, jak je možné, že se v takovém malém městě skáčou tak skvělé výkony. A musím říct, že tato hala je neskutečná. Křik fanoušku, hlasitá hudba. Trochu jsem si musel zvykat na měkký povrch, ale nakonec mi to vyhovovalo. Nemám slov, těším se na další rok,“ doufá novozélandský atlet.

Hustopečské skákání roku 2023, které bylo zařazeno jako stříbrný mítink do světové atletické tour splnil všechna očekávání pořadatelů i diváků a Hustopeče tak mohly být svědky světových sportovních výkonů. „Každý rok říkám, že byly závody nepřekonatelné, ale letos to platí snad ještě víc, než kdykoliv předtím. Ty výkony, které jsme tu dnes viděli, nemají žádné jiné závody na světě a i já sám jsem letos v šoku z toho, co tu skokané předvedli. Opět jsme posunuli spolupráci s našimi dětmi, když naši svěřenci z atletiky dokonce předávali hlavní ceny. Viděli jsme plnou halu fanoušků a letos jsme i detailně monitorovali sledovanost na internetu, kde jsme měli živý přenos. Je vidět, že o Hustopečské skákání je zájem, že se tu daří atletům, líbí se to divákům, takže jedna velká spokojenost a radost,“ zvládl na závěr dne okomentovat unavený, ale šťastný ředitel závodů Zbyněk Háder. -nov-

odebírejte přes RSS