Hustopečské skákání přineslo třetí nejlepší výkon v historii

31. 1. 2018 · 9 minut čtení · 14 fotografí · 1 video

Už 19. ročník výškařského mítinku Hustopečské skákání Agrotec 2018 hostily Hustopeče poslední lednový týden. Do městské haly se pořadatelům opět podařilo přivézt výškařského hvězdy z celého světa a s jejich pomocí připravit divákům napínavou atmosféru plnou emocí.


První den patřil žákovským kategoriím
Ve čtvrtek 25. ledna v 9 hodin odstartoval výškařský mítink závody mladších žákyň. O vítězství bojovalo 23 dívek. Závody začaly na výšce 100 cm a skončily na 155 cm. Tato výška se zároveň stala osobním rekordem vítězky Venduly Zemčíkové z SK Atletika Hustopeče. „Jsem ráda, že jsem osobák skočila doma,“ komentovala svůj úspěch Zemčíková. 

24634

Po žákyních nastoupili na plochu mladší žáci. Tento rok závodilo pouze sedm atletů. Vítězem se stal David Kovář z oddílu BYAC Brno, který si na výšce 156 cm zopakoval svůj osobní rekord.

24635

Soutěž starších žákyň začala před polednem a svůj boj o osobní rekord a umístění na prvních příčkách svádělo 13 závodnic. Dívky nakonec skončily na výšce 160 cm. První se umístila Dominika Salčáková z JAC Brno, která ale čekala lepší výsledek: „Můj výkon byl docela dobrý, ale mohlo to být lepší.“

24636

Čtvrteční program ukončila soutěž starších žáků. V kategorii se představilo 17 závodníků a pět výškařů skákalo mimo soutěž. K výšce 181 cm se dopracovali pouze dva závodníci: Radim Mlečka a Jakub Kopeček. Zlatou medaili nakonec získal Jakub Kopeček s novým osobním rekordem 181 cm.

24637

Sobotu zahájili dorostenci a junioři
Sobotní program Hustopečského skákání startoval v devět hodin ráno prezentací výškařů. Poté se na rozběžišti objevilo 15 závodníků z kategorie dorostenci a tři z kategorie junioři. Rekord mítinku v dorostencích je 208 cm. V roce 1999 tuto výšku překonal Jiří Křehula a v roce 2016 Andu Nuh. Právě skvělé výkony výškaře Jiřího Křehuly stály za nápadem uspořádat v Hustopečích výškařský mítink, kterého se nyní účastnil jako čestný host. „Byl jsem jakási indicie k tomu uspořádat exhibici a vznikl z toho perfektní výškařský závod. Jeden z nejlepších na světě,“ řekl Křehula. Výškař držel před 17 lety český juniorský rekord 226 cm. „Moc jsem si ho neužil. O dva roky později ho překonal Jarda Bába,“ vzpomínal. Současné sportovce hodnotil Křehula kriticky: „Musím být upřímný. Nelíbí se mi jejich výkonnost. Samozřejmě jim přeji, aby se zlepšovali. Někdo vyletí v raném věku nahoru, někdo v tom pozdějším. Ale myslím si, že ta úroveň je slabá. Tím, že nejsou pouze kmenové sporty, ale je jejich několik, tak se kluci věnují ostatním sportům a to se podepíše na výsledku.“
V kategorii dorostu se na první příčce umístil Adam Novosad z AK Zlín, který skočil 185 cm. Obhájil tak vítězství z minulého roku, ale z výkonu byl rozladěný. „Myslím, že jsem mohl zvládnout víc,“ poznamenal.

24638

Soutěž juniorů byla do poslední chvíle napínavá a diváci závodníky podporovali potleskem. Juniorský rekord je neuvěřitelných 230 cm, což se v roce 2003 podařilo Jaroslavu Bábovi. Říha i Tadeáš Hacuš nakonec nepřekonali laťku ve výšce 200 cm a v soutěži zbyl pouze Štefela, kterému se ale také nedařilo. Zlatou medaili nakonec získal Jan Štefela z AK Škoda Plzeň za 197 cm.

24639

Následovaly dorostenky, juniorky a ženy B 
Dorostence a juniory vystřídaly na rozběžišti dívky soutěžící ve stejných kategoriích a navíc výškařky závodící v kategorii ženy B. Kromě českých a slovenských závodnic se na startovní listině objevily atletky z Velké Británie.
Soutěž odstartovalo 10 dorostenek. Laťku ve výšce 170 cm zkoušely přeskočit čtyři dorostenky, čtyři juniorky a osm žen kategorie B. Kategorie dorostenek nakonec přinesla největší překvapení, protože Klára Krejčiříková z AK Olymp Brno dvakrát překonala svůj osobní rekord a ladně se přehoupla přes výšku 180 cm. Vyrovnala tak rekord Hustopečského skákání, který v roce 2015 skočila Eliška Buchlovská. Ta byla přítomna v publiku a vítězce s úsměvem gratulovala. „Cítím se skvěle! Tahle výška byl můj cíl v tomto roce,“ jásala vítězka.

24640

Za juniorky soutěžilo pouze pět dívek. Zlatou medaili získala Monika Zavilinská z AK Junior Holič za 178 cm.

24641

Strhující bitva o první místo se strhla v poslední kategorii ženy B. O vítězce rozhodoval dodatečný čtvrtý pokus ve výšce 178 cm. Nakonec byla úspěšná loňská zlatá Emily Bortwick z Velké Británie. Doufala v lepší výsledek, ale akci chválila: „Miluju to tady. Povrch je na skákání skvělý. Jsou tady davy diváků, hudba a všichni skvělí závodníci pohromadě. Je to super.“ (pozn. překlad redakce)

24642

Závěr kategorie muži B patřil Bubeníkovi
Startovní listina kategorie muži B nabízela napínavou podívanou. Favoriti byli Ryan z Velké Británie, Nuh z Qataru, Bubeník a Beer ze Slovenska. Výšku 206 cm se pokoušelo zdolat devět závodníků. Na 212 cm skončil Ryan a tak byl závěr kategorie čistě slovenský, na výšku 219 cm nastupovali Beer a Bubeník. Oba dva ji zdolali prvním pokusem a v hale zavládlo napětí. Laťka ve výšce 221 cm byla pro Beera osudná. Vítězem v kategorii muži B se stal Matúš Bubeník ze Slovenska, který jako nic zdolal výšku 224 cm, na třetí pokus skočil 226 cm a 230 cm přeskočil bez nejmenšího problému. S touto výškou nakonec vyhrál. Divákům předvedl strhující podívanou a naladil je na nadcházející závody. „Dnes jsem si zkusil béčkovou soutěž asi po pěti letech. Chtěl jsem se dostat zpátky do formy a jsem rád, že se to tady povedlo,“ řekl Bubeník.

24643

Ambasadoři a čestní hosté 19. ročníku Hustopečského skákání
Každý rok se v roli ambasadorů představují významní sportovci z regionu nebo ti, kteří mají k atletice blízký vztah. Ambasadory 19. ročníku byli: Tomáš Janků, stříbrný medailista z ME 20016 ve skoku vysokém, Radek Juška, stříbrný medailista z halového ME 2015 ve skoku dalekém, a Šárka Kašpárková, mistryně světa v trojskoku z Atén a bronzová medailistka z OH v Atlantě. „Na tuto akci se vždy těším, protože je tady dobré osazení závodníků, dobré publikum a navíc velmi dobré rodinné zázemí. Jezdím sem velmi ráda,“ uvedla Kašpárková. Ambasadorka také zavzpomínala na nejsilnější momenty své sportovní kariéry: „Pro mě je nezapomenutelným zážitkem první olympiáda, protože mi bylo tenkrát 21 let a najednou jsem byla na olympiádě v Barceloně.“
Hustopečské skákání navštívila také celá řada čestných hostů. Jedním z nich byla dvojnásobná stříbrná medailistka z MS 1983 Taťána Kocembová – Netoličková. „Do Hustopečí jezdím velmi ráda. Je tady prima kolektiv, obecenstvo, atmosféra a organizátoři. Sama jsem začínala jako výškařka a docela mě mrzí, že jsem u toho nezůstala, protože je to velmi atraktivní disciplína,“ uvedla Kocembová – Netoličková.

Spencer stačilo na zlato 193 cm 
Úderem páté hodiny začalo slavnostní zahájení hlavní soutěže žen kategorie A. Adrenalinovou atmosféru umocnily děti z taneční skupiny Danceversity Hustopeče. Tanečníci se věnují populárnímu stylu disco dance, který je založený především na hbitosti a energii. Poté se slova ujali moderátoři a shrnuli historii, současnost i budoucnost mítinku Hustopečské skákání. Krátké proslovy přednesli i ambasador Tomáš Janků, starostka města Hana Potměšilová a hlavní sponzor akce. Slavnostní úvod ukončilo představení a přivítání všech 13 závodnic, které doprovázel maskot závodu žabák Kwak a atleti z oddílu SK Atletika Hustopeče.

24644

Městská hala Hustopeče se postupně zaplnila a diváci s každou přeskočenou laťkou jásali a každý nepovedený pokus prožívali se závodnicemi. Na laťce ve výšce 190 cm skončily dvě favoritky Morgan Lake a Alessia Trost, Levern Spencer pokračovala ve skákání. Nechala si nastavit laťku do výšky 197 cm a snažila se vylepšit svůj osobní rekord z haly. Bohužel se nepodařilo a Levern Spencer z ostrova Sv. Lucie získala první místo na výšce 193 cm. Kromě zlaté medaile obdržela Spencer i pohár od Českého klubu olympioniků. „Závod jsem si skutečně užila. Přijela jsem s velkým očekáváním, před mítinkem jsem skočila 190 cm, takže jsem doufala, že skočím i víc, což se mi povedlo a vyhrála jsem. Děkuji a jsem za to vděčná. Davy lidí byly skvělé a každý fandil,“ řekla Spencer. (pozn. překlad redakce)
Stříbrnou medaili získala Alessia Trost z Itálie a bronzovou medaili si odnesla Morgan Lake z Velké Británie, obě skončily na 190 cm.

24645

Lysenko zaútočil na rekord Hustopečského skákání 
V sedm hodin večer byla slavnostně zahájena velmi očekávaná soutěž kategorie muži A. Publikum bylo představeno 12 špičkových výškařů z celého světa a startovka byla plná známých jmen, které mají na Hustopečském skákání bohatou minulost, např. Tamberi, Bednarek, Rivera, Kandu, Baker či jediný český reprezentant Bába. Základní výšky sloužily výškařům k rozehřátí a diváci s jásotem skandovali. Mnoho z nich mělo v závodě svého favorita. Večerem se také neslo očekávání, zda bude pokořena rekordní výška 238 cm Hustopečského skákání, kterou v roce 2011 zdolal Ivan Uchov a v roce 2016 zopakoval právě Gianmarco Tamberi.

24646

Výšku 220 cm skočila většina závodníků na první pokus. Na 225 cm skončilo pět výškařů a 228 cm už dávalo závodníkům zabrat. Třetí pokusy čekaly Riveru i Tamberiho. Hala šílela a tleskala ve stoje. Rivera skočil bez problémů, ale pod Tamberim se laťka zachvěla a po chvíli spadla. Tento italský výškař má v Hustopečích obrovskou základnu fanoušků, která nesla jeho konec v závodě s těžkým srdcem. Tamberi se s publikem za bouřlivého potlesku rozloučil saltem na doskočišti.
Laťka ve výšce 231 cm byla pro skokany kritická. Stabilní a skvělou formu ukázal Sylwester Bednarek, který si v minulém roce odnesl zlato za 230 cm. Laťku ve výšce 231 cm zdolal na první dobrou, stejně tak i druhý favorit Danil Lysenko. Na oba dva čekalo 233 cm a boj o zlato, ostatní výškaři se se závodem rozloučili. Lysenko zvládl laťku na druhý pokus a dokázal proč je výškařskou hvězdou současnosti. Bednarekovi se nepovedlo zopakovat svůj halový rekord a za mohutného aplausu se se soutěží i diváky rozloučil.
Lysenko zůstal v soutěži sám a nechal si nastavit laťku na výšku 237 cm s ambicí útočit na nejlepší světový výkon tohoto roku. A překonal ji jako nic. Dalším skokem se výškař s osobním rekordem 238 cm pokusil překonat rekord Hustopečského skákání, když si troufl na výšku 239 cm. Bohužel i potřetí se laťka zachvěla a šla k zemi.
Zlatou medaili na 19. ročníku výškařského mítinku Hustopečské skákání Agrotec 2018 vybojoval Rus Danil Lysenko, který se přehoupl přes výšku 237 cm. Stříbrnou medaili získal Polák Sylwester Bednarek s 231 cm. Bronz si odnesl Yu Wang z Číny, který skočil 228 cm.

24647

Ředitel mítinku Zbyněk Háder neskrýval nadšení. „Byl to úžasný večer, který končil třetím nejlepším výkonem v historii tady v Hustopečích a nejlepším světovým výkonem roku. Ženy to velmi dobře začaly a muži... To je vždy velká show. Skvěle skákal Bednarek, Wang. I když se nedařilo Tamberimu s Riverou, tak udělali aspoň velkou show. A já myslím, že je to o tom. Ať se lidé atletikou baví a vidí skvělé výkony,“ uzavřel Háder.

-ves-, FOTO: -ves-, Jiří Fiala

CELÁ FOTOGALERIE


 

odebírejte přes RSS