Hustopečské školky za hranicí kapacit. Pro ukrajinské děti nejsou místa.

4. 5. 2022 · 2 minuty čtení · 1 video
Hustopečské mateřské školy čeká náročný proces rozhodování o přijetí nových školčátek pro školní rok 2022/2023. Tento týden probíhaly zápisy a už teď je jasné, že navzdory rekonstrukcím a navyšování kapacit budou opět chybět místa. 


„Poslední rok to tak je, že převis děti je opravdu hodně velký. A to přesto, že tady vzniklo několik dětských skupin, nadstavovala se druhá školka. Připočítávám to velkém stavitelskému boomu, kterého jsme v Hustopečích svědky. K zápisu nám nechodí jenom maličcí tříleťáci, ale i předškoláci. Na Pastelce mám volná místa pro 36 až 40 dětí. Nechci úplně naplňovat třídy po strop, ale samozřejmě pokud to bude třeba, tak to udělám, i když pro učitelky je to potom složitější. Z předzápisu mám totiž 49 přihlášek, takže je jasné, že nebudeme moci přijmout všechny,“ komentuje situaci se zápisy ředitelka Mateřské školy Pastelka Blanka Nešporová.

Mateřská škola U Rybiček má ještě horší bilanci – v novém školním roce má místo pro 39 dětí, přihlášek má však už v tuto chvíli přes sedmdesát. 

Vybírat budou obě školky podle jasných kritérií. „Ta kritéria vychází ze školského zákona, takže přednost mají děti s trvalým bydlištěm v Hustopečích a následně se přijímají podle věku,“ vysvětluje postup ředitelka MŠ U Rybiček Ivana Kouřilová.

Přednost mají samozřejmě předškoláci, i když U Rybiček už v loňském roce otevřeli novou třídu pro děti mladší tří let. „Osvědčilo se nám to báječně. Nepočítali jsme s tím, že k nám přijdou tak šikovné děti. Měli jsme jich 18 v jedné třídě doplněné staršími dětmi a pracovalo se nám skvěle. V letošním roce ale přece jenom snížíme počet těch nejmenších dětí na 10, což je minimum, které musíme přijmout. Zbytek bude doplněn staršími dětmi,“ vysvětluje ředitelka Kouřilová.

Květnový zápis v letošním roce není jediný, který budou školky muset absolvovat. Z Rozhodnutí Ministerstva školství proběhne v červnu ještě zápis ukrajinských dětí. „V tomto školním roce se k nám ukrajinské děti nedostaly vůbec, protože jsme byli plně obsazeni. Pro nový školní rok musíme vypsat zápis, přestože opět nemáme dostatek kapacit ani pro české děti. Nedovedu si to vůbec představit a trochu se toho obávám, protože je jasné, že ty děti prostě nebudeme moci přijmout,“ zoufá si ředitelka Nešporová.

Zápis ukrajinských dětí proto bude v Hustopečích spíše formální. Již nyní totiž funguje v prostorách M-klubu adaptační skupinka pro ukrajinské předškoláčky. Právě na ni budou v Hustopečích ukrajinské rodiny odkázány v případě, že se naplní prognózy a mateřské školy budou plně obsazeny.
-nov-

odebírejte přes RSS