Hustopečské vinařské spolky

24. 8. 2017 · 3 minuty čtení · 1 video

Víno k Hustopečím neodmyslitelně patří. Má vliv na vinaře a jejich rodiny, kterým určuje celoroční práci, starosti a radost z výsledku. Místní obyvatele a turisty, kteří mohou navštěvovat řadu vinařských akcí během celého roku a degustovat vzorky světové kvality. Sídlí zde bezpočet firem i drobných výrobců, kteří se snaží vyrábět to nejlepší víno. Společně se sdružují do různých spolků, aby mohli pořádat vinařské události a propagovat svou práci.
Nejstarším z nich je Základní organizace Českého zahrádkářského svazu, která byla založena již v roce 1961. „V začátcích čítala kolem 50 členů, ale základna se postupně rozšiřovala,“ vzpomínal člen výboru ZO ČZS Rudolf Poslušný. V době největšího rozkvětu měla místní organizace přes 700 členů. Ve svazu je nyní kolem 100 členů, kteří v posledních letech vyrábí především víno, pěstují vinnou révu a pořádají vinařská setkání. Hlavním z nich je Májová výstava vín, která se letos konala po čtyřiapadesáté. „Měli jsme přes 700 vzorků, což je krásné číslo. Máme radost, že tato událost nezapadá a pořád se drží na dobré úrovni,“ doplnil člen výboru ZO ČZS Jiří Teplý.
Další vinařské akce zahrádkáři spolupořádají s městem Hustopeče. Jedná se například o přehlídku vín O Hustopečskou pečeť či Světový duel vín. „Na podzimní dny plánujeme představení mladých vín,“ dodal Poslušný. Oblíbenou zimní kratochvílí jsou i vinařské čtvrtky, které se konají od ledna do dubna každý druhý čtvrtek ve sklepě zahrádkářů Na Turhandlích. Milovníci vína se zde mohou seznámit s vínem místních vinařů. „Je o to dost velký zájem, na degustaci bývá kolem 70 až 80 lidí,“ řekl Teplý.


Novým vinařským spolkem je Hustopečské vinařské bratrstvo, které bylo znovuobnoveno v roce 2016 s cílem navázat na historii místního vinařství. „Původní spolek vznikl téměř před 300 lety a fungoval, jako jeden z největších spolků, v rámci celého Hustopečska. Sdružoval místní vinaře a milovníky vína a pořádal různá setkání a akce. Chceme v této tradici pokračovat a podporovat místní vinařskou kulturu,“ vysvětlila předsedkyně spolku Libuše Vrbová. V bratrstvu je zastoupeno 17 členů, z nichž většina má vlastní vinařství.
Bratrstvo se podílí společně s Hustopečskou chasou na zarážení hory, v zimě pořádá Vinařský ples, jehož první ročník sklidil velký úspěch, a plánuje i vzdělávací akce. „V červenci jsme dělali VínoFest 2017, kterým jsme navázali na původní událost vinařského bratrstva a chceme ji každoročně ve stejném termínu pořádat,“ dodala Vrbová.
Posledním spolkem, který zde působí, jsou Vinaři Hustopečska. Zaštiťují více než desítku vinařů z Hustopečí a obcí sousedících s jejich katastrem. Dodatečně přibyli i členové z Horních Bojanovic. „Jeden vinař se těžko někde prosazuje. Na vinařských veletrzích je lepší se prezentovat společně. Chceme, aby bylo Hustopečsko vidět,“ řekl hospodář spolku Radek Sedláček.
Snahou spolku je spojit všech 11 obcí cyklostezkou. „Požádali jsme o dotaci na propagaci, chceme vytvořit informační materiály s mapou a rozpisem vinařství,“ vysvětlil Sedláček. Vinaři se také pustili do zatřiďování odrůd vín typických pro tuto oblast. „Nyní diskutujeme kolik odrůd, jestli všechny nebo jenom nějaké. Je to těžký úkol,“ řekl Sedláček. „Zatřídění bude mít stanovy, chceme, aby vybraná vína měla známku,“ dodal. Spolek má také v plánu pořádat různé akce, jako jsou například otevřené sklepy. Také bude v blízkosti Dukelského náměstí otevírat vinotéku.
Všechny hustopečské vinařské spolky mají jedno společné – lásku k vínu. Jejich členové ho chtějí vyrábět, prodávat, propagovat a pít. Také jsou otevřeni výzvám a přijímají do svých řad nové členy.

-ves-, FOTO: Eva Rozinková

 

odebírejte přes RSS