Hustopečsko ve výtvarné fotografii můžete do konce roku obdivovat v městské galerii

2. 12. 2019 · 2 minuty čtení · 6 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Hustopečská městská galerie otvírá ve svých výstavních prostorách téměř každý měsíc novou výstavu. Ta prosincová má výstižný název Hustopečsko ve výtvarné fotografii. Členové Fotoklubu Hustopeče U Synků koncem roku vystavují už od roku 2011.


„Každý musí předvést nějaké svoje práce, aby si byl vědom toho, že náš fotoklub sleduje cestu výtvarné fotografie, že se nejedná o dokumenty nebo pohlednice, rodinné snímky a podobně,“ vysvětlil vedoucí klubu Zdeněk Bažant. Výtvarné zaměření se už potřetí dostalo do názvu výroční výstavy. Vystavená díla nejsou pouze popisná, ale mají určitou přidanou hodnotu. Například snímky Pavla Stančíka s názvem Pronásledovaná. „Je to série původně pěti snímků o tom, jakým způsobem fotograf vnímá pohyb po městě a snaží se vycítit ruch a život,“ popsal svá díla Stančík

Kromě Hustopečí můžete na fotografiích poznat různá místa z okolí. Rozluštit sdělení  ale není vždy úplně snadné. „Myslím si, že nad tímto obrazem se všichni minimálně na pět minut pozastaví, protože se nazývá Sysel a dva jeleni a je velmi obtížné tam vůbec něco takového spatřit,“ usmíval se Stančík.

Fotograf může podobu svého díla ovlivňovat nejen volbou záběru nebo nastavením fotoaparátu, ale fotku v digitální podobě lze následně upravovat v grafickém programu na počítači. Zdeněk Bažant takto ztvárnil noční můru vinaře – chvíli, kdy praskne plný demižón vína. Jiné na první pohled upravené obrázky jsou ve skutečnosti pohotové autentické záznamy umělkyně přírody, jako třeba růžový luční koník na snímku Veroniky Mikulíkové. 

Další tvůrčí metodou je aranžování fotografií. Genezi svých černobílých snímků popsala studentka Simona Škamradová: „ Omylem jsem asi zapnula foťák a nějak jsem hýbala světýlkama. Bylo za nějakým objektem, ten jsem potom pozměnila a pohrála si se zdroji světla. Použila jsem třeba oheň na špejli, zapalovač nebo vánoční světýlka.

Nejen na vánoční světýlka se můžete do městské galerie přijít podívat, třeba ještě než se rozsvítí ta na vašem stromečku. A pokud se Vám některá z fotografií zalíbí, zkuste o ni napsat Ježíškovi, prý umí zařídit cokoli!

-kam-

 

odebírejte přes RSS