Hustopečští kočovali. Kudy jeli, tam bavili pohádkou

12. 8. 2018 · 2 minuty čtení · 19 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Pohádka, kočovníci z Hustopečí, spaní pod širákem, pohoda a radost. Že nevíte, co to vše má společného? To máte tak. V Hustopečích žije celá řada šikovných lidí. A právě takové sdružují spolek s názvem Všehoschopní i ochotnický divadelní soubor Foor, který funguje pod městem Hustopeče.
Ti první – jak už jejich název napovídá, jsou prostě schopni všeho. Baví lidi, umí si udělat srandu sami ze sebe, starají se i o naše okolí – vysazují stromy a umísťují budky pro ptáky, a dokonce i staví kadibudky pro pocestné (které jim občas zase ti méně šikovní boří).
Ty druhé – ochotníky z Fooru, také těší dělat radost ostatním a mají za sebou skvělé kousky jakými je například i poslední úspěšná hra Jeppe z Vršku.

Tak tahle skvělá parta se rozhodla, že vyrazí kočovat i za hranice našeho města s pohádkou Zvířátka a Petrovští. Režisérské role se ujal Jiří Merlíček a po několikaměsíčním poctivém zkoušení mohli vyjet. S vozem taženým koňmi a naloženým vším potřebným byly první zastávkou sousední Starovice. Místní byli nadšení a herce odměnili nejen naturáliemi v podobě vína, buchet, syrů či klobásků. A tak posílení pokračovali kočovníci dál. Teď zamířili na Mikulovsko. Z jejich vystoupení se těšili diváci v Dolních Věstonicích, Perné, Klentnici či Zaječí. Pouze v Mikulově - k lítosti účinkujících i návštěvníků, představení přerušila bouřka. „Smetla nás vichřice a roztrhaly se i nějaké kulisy, lidi v panice utíkali, hráli jsme asi 3 minuty,“ uvedl jeden z herců, Jiří Caha.
Po týdnu doputovali v pátek 10. srpna konečně na domácí půdu – do Hustopečí. I přes mírnou únavu ze dnů, kdy teploty sahaly vysoko přes 30 stupňů, se na místní diváky těšili a do hry dali vše. A domácí to ocenili. „Tady přišlo nejvíc lidí, asi třikrát víc, než kdekoliv jinde, takže to bylo moc příjemný,“ neskrýval nadšení Caha.
V Hustopečích letošní pouť zakončili. S pocitem, že je to bavilo a navíc věnovali kus svého volného času dobré věci. Odměnou jim byly především rozesmáté děti. A celá akce má ještě druhý rozměr. Část výtěžku z dobrovolného vstupného bude věnována Dětskému domovu v Mikulově.
A jak to bude příští rok? „Zájem obcí je obrovský, takže za rok s výpravou zase počítáme,“ nastínil budoucí plány organizátor Kamil Konečný.
-hrad-

odebírejte přes RSS