Hustopečští se snažili, na Tříkrálovou sbírku přispěli téměř 54 tisíc

27. 1. 2021 · 2 minuty čtení · 16 fotografí · 1 video
Téma Z města

Pečovatelská služba, mobilní hospic sv. Martina či nízkoprahové denní zařízení – to jsou oblasti, na které poputují finance z Tříkrálové sbírky, která letos proběhla odlišně. I tak se Hustopečští snažili a přispěli na dobrou věc částkou 53 713 korun.


Do průběhu sbírky v roce 2021 zasáhla pandemie a v souvislosti s ní přijatá opatření. Vedení Charity České republiky rozhodlo, že po dobu trvání 5. stupně PES koledníci zkrátka nevyjdou. Koleda však zrušena nebyla. Částečně se přesunula do online prostředí a do 12 pokladniček jste mohli přispět i v Hustopečích. „Jednak byla vyhlášena sbírka online, po Hustopečích byly plakáty a na městě nám inzerovali, aby lidé přispívali online. Zároveň jsme zorganizovali umístění pokladniček na některá místa v Hustopečích – do obchodů, na městský úřad, do kostela, aby mohli přispět lidé, pro které je jednodušší vhodit peníze do pokladničky,“ seznamuje nás letošním koledováním hustopečský děkan Jan Nekuda, který převzal záštitu nad Tříkrálovou sbírkou ve městě.

Ve středu 27. 1. zavítala na městský úřad paní Jana Studýnková z Oblastní charity Břeclav, která si spolu s dámami z úřadu vyhrnula rukávy a pustila se do přepočítávání obsahu pokladniček. „Naší činností je poskytovat sociální a zdravotní služby pro znevýhodněné občany, kteří se ocitli v nouzi,“ popisuje působení charity paní Studýnková. Oproti loňskému roku, kdy se v Hustopečích podařilo po domácnostech vybrat 132 684,- korun, nastal propad. Ten se týká prakticky celého okresu. Absence koledování dům od domu je znát, v Charitě zatím evidují propad téměř o 2/3 oproti předchozím letům. „I tak si myslím, že lidé byli štědří a přispěli do pokladniček, které byly umístěny v obchodních domech, na poštách a na různých místech v obcích a městech,“ vypočítává Studýnková. Částka, která se v Tříkrálové sbírce vybere, poslouží na charitativní projekty – tedy pečovatelská služba, mobilní hospic sv. Martina, nízkoprahové denní zařízení a charitní záchrannou síť. „To je pro lidi, kteří propadli sítem státní sociální podpory, takže se jim snažíme pomáhat – poskytujeme potraviny, oděvy,“ osvětluje paní Studýnková.

A jak to dopadlo? Oproti předchozím letům je částka nižší, avšak i tak se podařilo vybrat 53 713,-. „Děkujeme všem hustopečským občanům za přispění, opravdu byli štědří a mile mě to překvapilo,“ Sbírka probíhá i nadále, a to online.

Přispět můžete na webu Tříkrálové sbírky, a to až do konce dubna 2021.

-vyh-

65804

odebírejte přes RSS