Hustopečští vybrali přes 800 kilogramů potravin

23. 11. 2020 · 2 minuty čtení · 24 fotografí · 1 video
Téma Z města

Hustopečští opět ukázali, že mají srdce na správném místě a umí se rozdělit. V pátek 20. a v sobotu 21. listopadu přinesli pod kostel sv. Václava téměř tunu potravin a dalšího drogistického zboží, které pomůžou organizaci potravinové pomoci na Hustopečsku.


Národní potravinové sbírky se v České republice konají od roku 2012 a dobrovolníci Federace potravinových bank při nich v zapojených prodejnách vybírají zakoupené potraviny přímo od zákazníků. Letošní jarní kolo však bylo z důvodu pandemie zrušeno a v tom podzimním, listopadovém, zase chybělo zastoupení hustopečských prodejen. „Není to tím, že by se zapojit nechtěly, ale celá ta sbírka je řízena celorepublikově a má svá jasná pravidla, na základě kterých právě prodejny v Hustopečích vybrány nebyly. Nicméně se tu naskytla příležitost zapojit se pod záštitou Městského úřadu Hustopeče, nezávisle na obchodech, čehož jsme využili a připravili jsme tuto dvoudenní sbírku,“ vysvětluje nezvyklou organizaci Jana Hrádková, vedoucí Marketingu a kultury města Hustopeče, která s nápadem přišla.

Potravinové dary vybíraly pracovnice Marketingu a kultury pod věží kostela sv. Václava. Zde má totiž sídlo organizace potravinové pomoci, která je napojena na Potravinovou banku pro Brno a Jihomoravský kraj a lidem v nouzi na Hustopečsku pomáhá od roku 2018. Právě sem výtěžek sbírky poputuje. „Vydáváním potravin jsou pověřeni dobrovolníci z řad Římskokatolické farnosti, kteří úzce spolupracují se Sociálním odborem města Hustopeče a Úřadem práce. Ten systém je poměrně propracovaný, spolupráce je velmi úzká a tak se pomoc opravdu dostane tam, kde je jí třeba,“ dodává Hrádková.

Kromě základních potravin, konzerv a drogerie dárci přinášeli a někteří dokonce doslova přiváželi i sladkosti pro děti a nechyběla ani spousta adventních kalendářů, které s blížícími se Vánocemi určitě udělají radost.

A co přesně se vybralo?

 • Těstoviny - 131,17 kg
 • Konzervy (masové, pomazánkové, hotovky) - 90,756 kg
 • Rýže - 85,42 kg
 • Luštěniny, mouky - 131,805 kg
 • Cukr - 41,125 kg
 • Zavařeniny (ovocné, zeleninové, marmelády) - 22,55 kg
 • Mléko - 115 kg
 • Ostatní (oleje, sirupy, instantní jídla, lupínky, káva) - 125,456 kg
 • Pro děti (sladkosti, výživy, piškoty, kakao) - 68,012 kg
 • Čaje - 114 balení
 • Drogerie - cca 300 kusů

 

Vše bude ještě jednou přepočítáno, roztříděno a naskladněno tak, aby se už začátkem dalšího týdne mohlo začít rozdávat. „Chtěla bych velmi poděkovat nejen pracovnicím Marketingu a kultury, které se této akce iniciativně chopily, ale také každému, kdo přispěl svou troškou dobré věci,“ neskrývala nadšení z úspěšné sbírky starostka Hana Potměšilová, která šla příkladem a přispěla mezi prvními.

Kromě této sbírky je možné přispívat i celoročně do potravinového Foodboxu, který je umístěn v prodejně Coop na Bratislavské ulici a pravidelně je vybírán. Za každý dar vám patří velký dík. -nov-

odebírejte přes RSS