Hustopečtí karatisté se pyšní novými pásky

6. 7. 2022 · 1 minuta čtení · 9 fotografí

Že jsou Hustopeče městem vína, mandloní a dobré zábavy, ví každý. Ale věděli jste, že se v něm také rodí skvělí sportovci? Jedenáct statečných karatistů nastoupilo v sobotu dopoledne před dva slovenské mistry, členy zkušební komise, která má za úkol přezkoušet studenty v základních technikách, sestavách a jednotlivých kombinacích karate.

Jednalo se o zkoušky v karate na barevné stupně. „Na začátku každý student začíná s bílým páskem a postupně se ty jednotlivé barvy mění co se týče tmavosti. Z bílé se pokračuje na žlutou, oranžovou, zelenou, modrou, hnědou a končí černou. To už je pak mistr, instruktor, který předává svoje zkušenosti dalším,“ objasňuje principy páskování v karate Antonín Grůza, předseda hustopečského spolku Asia Budo Center, který letos slaví 15 let od založení.

Doba získávání tmavších barev není předem dána, záleží na píli a úsilí každého studenta. „Někteří studenti získají černý stupeň za deset let výuky, jiní za dvacet nebo třicet let. Minimálně by měl každý student dvakrát až třikrát týdně trénovat,“ říká Antonín Grůza. Tréninky v Hustopečích probíhají na dvou místech – na základní škole Komenského a v prostorách tržnice Pavlína, a to dvakrát týdně. Karate navštěvují studenti starší 10 let a trénují ve smíšeném kolektivu. „Nezáleží na věku, ale na tom, jak k tomu daný student přistupuje, a hlavně ho to musí bavit,“ zdůrazňuje instruktor Grůza.

Všichni hustopečtí karatisté v sobotu úspěšně složili žákovské stupně (Kyu) v tradičním stylu Goju Ryu Karate a kromě tmavších pásků z rukou uznávaných slovenských instruktorů Ivana Spišiaka a Petera Žáka převzali také diplomy. Teď si užijí zasloužené dvouměsíční volno. Pokud byste i vy rádi pronikli do tajů tohoto japonského bojového umění, buďte ve střehu na podzim, kdy proběhne nábor nových členů.

 -slam-

odebírejte přes RSS