Investic se v roce 2018 dočkají oblasti napříč spektrem: školství, volnočasové aktivity, sport, životní prostředí, komunikace i parkování. Významnou roli hrají dotace

2. 1. 2018 · 3 minuty čtení · 8 fotografí
Téma Z města

 Začátek roku nabádá ke shrnutí toho uplynulého z nejrůznějších pohledů. Jedním z nich jsou investice. Těm se v Hustopečích i díky dobré kondici ekonomiky daří. „Řadu staveb jsme v roce 2017 dokončili, některé v loňském roce odstartovaly a mají přesah do toho dalšího. Jedná se o rozsáhlé projekty, ke kterým jsme nejdříve museli zajistit kvalitní projektové dokumentace. Ty stojí na začátku každé investice a v roce 2017 vyšly na téměř 10 milionů korun.
Jednalo se například o dokumentace k parkovištím kolem domu v ulici Sv. Čecha, modernizaci ZŠ Komenského, rekonstrukci kina, stavbě nové budovy Pavučiny, obnově krytého bazénu a venkovního koupaliště nebo podklady k vybranému veřejnému osvětlení,“ uvedla starostka města Hana Potměšilová.
Investice realizované (a dokončené) v roce 2017 uvádí následující tabulka:
23073
Investice plánované v roce 2018
Bezbariérové trasy
Ulice Hybešova, Žižkova, Tábory a Sv. Čecha budou bez překážek, které komplikují lidem pohyb. Pomůže dotace ve výši téměř 2,5 milionů korun. Úpravy začaly před ZŠ Komenského a pokračují směrem k budově městských služeb. „Hotovo by mělo být v květnu a již nyní připravujeme další etapu, která povede po Komenského ulici a bude napojovat Žižkovu,“ doplnil místostarosta Bořivoj Švásta.
ZŠ Komenského bude modernější a bezbariérová
Dva nové výtahy, pět dalších učeben a modernizace tříd včetně laboratoří získá Základní škola Komenského. „Na tento projekt se nám povedlo získat dotaci. Ta je ve výši 90% celkových nákladů, které předpokládáme okolo 50 milionů korun.  Dokončení plánujeme nejpozději v červnu v roce 2019,“ uvedla Potměšilová
Nová budova Pavučiny
Zbrusu novou budovou se pochlubí Pavučina. Stavba je v plném proudu a nové zázemí pro volnočasové aktivity i sociální oblast využijí návštěvníci již v roce 2018. „Současně jsme požádali o dotaci ve výši 18 milionů korun. Jasno by mělo být v dubnu. Výhodou je, že peníze z dotace můžeme v případě úspěchu čerpat i na již hotové práce a dodávky,“ uvedl Švásta.
Rekonstrukce kina na víceúčelové kulturní centrum
Ve víceúčelové kulturní centrum se změní budova kina. Místo tam bude pro divadelní sál a kinosál, malou scénu, kavárnu s občerstvením, turistické informační centrum, zázemí pro spolky i kanceláře zaměstnanců marketingu. Hotovo by mělo být koncem tohoto roku.
Zeleň na Křížovém vrchu
Budování nové relaxační zóny začalo také na Křížovém vrchu. Kromě pocitové stezky, dubové aleje nebo ovocných stromů budou realizována opatření k zajištění přírodní rovnováhy. Stát tam bude i dubový kříž, který je již připravený ve dvoře městských služeb.
Záchytná parkoviště
Záchytná parkoviště zvýší komfort cestujících. Naplánována jsou v ulicích Bratislavská, Vinařská a Nádraží. „Celá tato záležitost bude bezbariérová, to znamená k parkovištím navážou chodníky tak, aby se lidé po zaparkování bez problémů dostali jak na autobusové, tak i na vlakové nádraží,“ doplnil Švásta. Dotace na akci je přes 10 milionů korun.
Rekonstrukce krytého bazénu
I na bazénu se již podepsal zub času. Plánovaná obnova zajistí bezbariérový vstup do budovy i v jejím areálu a pořízení technologií a technického vybavení. 
Vizí pro rok 2018 je hodně. „Určitě zadáme projektovou dokumentaci na vybudování parkoviště vedle polikliniky a na veřejné osvětlení v ulicích Kosmákova a Javorová. V lednu také budeme podávat žádost o dotaci na cyklostezku směrem na Starovice. Uvidíme, které dotace vyjdou a zda i rok 2018 bude stejně úspěšný jako ten loňský, ve kterém získané dotace na investice v našem městě dosahují téměř 70 milionů korun.“ uzavřela Potměšilová.
-hrad-

odebírejte přes RSS