Jak funguje město během nouzového stavu a co bude dál?

2. 4. 2020 · 2 minuty čtení · 17 fotografí · 1 video
Téma Z města

Máme za sebou první týdny nouzového stavu. Se starostkou Hanou Potměšilovou jsme si proto popovídali o tom, jak se s touto novou a často velmi chaotickou dobou vypořádalo město Hustopeče, jak disciplinovaní jsou občané, co všechno se podařilo vzájemnou spoluprací a iniciativou vedení města zajistit, a jak aktuální je zabývat se plány na dobu po skončení všech opatření. 


VYJÁDŘENÍ STAROSTKY:

Pročetla jsem Ekonomická opatření města Břeclav, abych zjistila, co je jiné, než u nás, v čem jsme horší nebo lepší. Mohu s klidným svědomím říct, že Hustopeče, ač několikanásobně menší, udělaly pro své občany hodně a určitě ne méně. 

Než budete pokračovat ve čtení, musíte nejdříve přečíst zmiňovaná opatření vedení města Břeclavi vydaná 31. března.: https://breclav.eu/aktuality/ekonomicka-opatreni-mesta-breclav-v-boji-s-koronavirem-covid

Tak posuďte:

1. Nájemní byty – pokud se u nás najde rodina, která regulované nájemné nebude schopna v daném měsíci zaplatit např. z důvodu snížení příjmů apod. a bude potřebovat prodloužit splatnost, pošle městu žádost a individuálně se řeší. Hustopeče mají minimum vlastních bytů. (Smetanova, nadstavby Husova a Svat. Čecha, ubytovna Mostař, čtyři školní byty a byt správce na Pavučině).

2. Odpuštění nájmů. Město pronajímá nebytové prostory na poliklinice, Penzionu, Kině a v několika vlastních nemovitostech. Nouzový stav se týká asi dvanáct z nich. Situací se bude rada zabývat na každém z dalších jednání na základě individuálních žádosti a výsledek bude právně ukotven dodatkem ke smlouvám. Jednotliví nájemci budou vyzváni ke zhodnocení své situace.

3. Parkovné je zdarma na celém území republiky dané nařízením vlády.

4. Odsun splatnosti místních poplatků jsme občanům oznámili už 23. března na webu města a v kabelovém vysílání, vyjde i v nových Hustopečských listech. V letošním roce již např. poplatek za odpad uhradilo 2574 občanů, 1800 platí prostřednictvím SIPO, odsunutí termínu se tedy týká cca 1550 občanů.

Navíc jsme založili iniciativy Hlídačka nebo V karanténě nudy méně, funguje mateřská škola, sociální odbor osobně kontaktoval a navštívil na 750 seniorů, nabízíme roušky prostřednictvím Rouška Pointů, distribuujeme ochranné pomůcky našim lékařům, lékárníkům, sociálním službám. 

Zdravotníci a sociální služby jsou až na výjimky kompletně pokryty ochrannými štíty (město přispělo 20 tisíc na materiál), chystáme se distribuovat dezinfekci AntiCovid (desítky tisíc z rozpočtu města). Staráme se o naše bezdomovce a potřebné.Velkoobjemové kontejnery jako náhražka sběrného dvora.

Řešíme to, co je potřeba v době nouzového stavu přednostně řešit, a je toho dnes a denně hodně. 

K tomu všemu musí, byť v nouzovém stavu, fungovat úřad, aby mohly být vyřizovány nezbytné žádosti občanů celého ORP. Upřímně děkuji všem, kdo nabízejí svoji pomoc, pomáhají bez nároku na odměnu a ještě se pod rouškou usmívají.

Hana Potměšilová
starostka

odebírejte přes RSS