Jak si zachovat vnitřní klid a pokoj? Rady nabídla Kateřina Lachmanová.

12. 12. 2022 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Energetická krize, zvyšující se inflace, válka na Ukrajině, všudypřítomná nejistota a k tomu předvánoční shony, úklid, dárky... Každý den jsme konfrontováni s mnoha problémy, se kterými se musíme umět vyrovnat. Jak na to? Své rady a tipy přivezla do Hustopečí uznávaná psycholožka a spisovatelka Kateřina Lachmanová.


Její přednáška v sobotu 10. prosince byla součástí programu hustopečské farnosti, který nabízel možnost ztišení, rozhovory s kněžími a prostor k přemýšlení před nadcházejícími svátky. „Chci tu mluvit o tom, jak si zachovat v nepokojné době pokoj v srdci, protože to je jedno z poselství Vánoc, když se v Bibli píše o tom, že Ježíš Kristus přichází jako Kníže pokoje. Proto se podíváme na to, jak prakticky tento pokoj načerpat v dnešní nepokojné době,“ uvedla svou přednášku Lachmanová, kterou si přišlo do suterénu kostela sv. Václava poslechnout na padesát posluchačů.

Autorka mnoha knih, která je věřícím známá především z Charismatických konferencí a přestože se přednáška konala na katolické půdě, nabízela množství myšlenek i pro nevěřící. „Myslím, si, že v mnoha momentech se v těch slovech najde každý, kdo mi promine, že budu občas citovat Bibli nebo používat křesťanskou terminologii. Budeme mluvit o všech tlacích, které na nás působí zvnějšku, ale i o tom, že si problémy dokážeme vyvolat sami v sobě, protože je to i intrapsychická záležitost. Dovedeme si velice úspěšně sami sobě komplikovat život svými postoji, názory, a to bez ohledu na to, co se děje kolem nás,“ usmála se Lachmanová.

A jaké bylo hlavní poselství celé přednášky? „Pro věřícího člověka je hlavní kotvou víra. Vědět, že na Boha je spoleh a že právě on pomáhá člověku být nad věcí. Ale je důležité si uvědomit, že co se týká pokoje, tak to není žádná pasivní pozice. Vnitřní klid je něco, na čem může každý člověk pracovat a co může vytvářet ať se kolem děje cokoliv. My vytváříme pokoj v sobě, svých rodinách, svém okolí,“ povzbuzuje Lachmanová. -nov-

odebírejte přes RSS